مقالات

بزرگ جلوه دادن منازل کوچک با 8 روش آسان

ایده های مسکونی - کمد و کتابخونه

بسیاری از افراد در نحوه اجرا دکوراسیون خانه های کوچک با مشکل رو به رو هستند ما در این مقاله قصد داریم 10 روش بزرگ جلوه دادن منازل کوچک به شما بگیم. منازل آپارتمانی عموما با فضای کمی که در اختیار می گذارند، طراحی دکور را به یکی از معضلات تبدیل ساخته و در نهایت بعد از چیدمان مبلمان به یک فضای تنگ و دلگیر تبدیل خواهند شد. مسلما شما نمی توانید وسعت یک فضا را تغییر دهید، اما خبر خوب این است که برای بزرگ جلوه دادن منازل کوچک ، راهکاری زیادی وجود دارند که با به کارگیری هر کدام از آن ها می توانید تا حد زیادی به بزرگ جلوه دادن فضای زندگی خود کمک کنید. در صورتی که این نکات را به دقت و با تناسب در نظر گرفته و اجرا کنید، می توانید به یک طراحی ایده آل در فضای کوچک منزل خود دست یافته و از حداقل فضا بیشترین استفاده را ببرید .

۱. دیوارهای جدا کننده را حذف کنید

با بازسازی خانه خود، هر دیواری را که نقش سازه ای ندارد، از فضای خانه حذف کنید. یک فضای یکپارچه، مسلما بزرگتر و دلبازتر به نظر خواهد آمد. تا حد امکان از به کارگیری پارتیشن ها، خصوصا انواعی که دید را کاملا محدود می سازند، خودداری کنید. پارتیشن ها فضا را به چند قسمت شکسته و آن را خرد می سازند؛ چرا که این کاربرد آن هاست. آخرین چیزی که شما در یک فضای کوچک نیاز دارید، همین خرد شدن فضا به قسمت هیا کوچکتر است که تقریبا هیچ چیز از فضا باقی نمی گذارد و آن را شدیدا خفه می کند. در صورتی که تمایل به تفکیک فضا دارید، از روش های دیگر مثل اختلاف سطح استفاده کنید و اگر به استفاده از پارتیشن اصرار دارید، سعی کنید مدل آن را به گونه ای انتخاب کنید که دید را تا حدودی حفظ کرده و فضا را نبندد.

مطالب مرتبط :

دیوار جدا کننده

۲. در کل فضا از یک نوع کفپوش استفاده کنید

استفاده از یک جنس و رنگ یکسان در کفپوش فضاهای منزل می تواند یکپارچگی را بیشتر کرده و به این ترتیب فضا را بزرگتر نشان دهد. زمانی که از کفپوش های مختلف با جنس و رنگ متفاوت استفاده می کنید، فضا در ذهن ناظر خرد و چند قسمتی به نظر می آید و به جای این که یک فضای بزرگ ببینید، ترکیبی از چند فضای کوچک خواهید دید. این موضوع روی بزرگ یا کوچک به نظر رسیدن فضای خانه شما تاثیر زیادی می گذارد. بنابراین توصیه می شود سطح کف فضا را با یک نوع و رنگ خاص کفپوش بپوشانید تا محیط یکدست و پیوسته به نظر بیاید .

۳. از رنگ های خنثی در طراحی استفاده نمایید

به کارگیری رنگ های خنثی از دیگر مواردی است که می توانید از آن برای بزرگ به نظر رسیدن محیط زندگی خود استفاده کنید. این رنگ ها عموما عمق فضا را بیشتر نشان می دهند. اگر از انواع روشن تر استفاده کنید، می توانید این تاثیر را به حداکثر میزان خود برسانید. استفاده از نورپردازی در تم مشابه و خنثی نیز می تواند به بیشتر شدن تاثیر رنگ به کار رفته در فضا کمک بسیاری کرده و فضای خانه را روشن تر و دلباز تر جلوه دهد .

کفپوش

۴. برای ایجاد روشنایی از نور طبیعی بهره بگیرید

بهره گرفتن از نور طبیعی یکی از دیگر مواردی است که می تواند به بزرگ به نظر رسیدن خانه شما کمک کند. نور طبیعی عموما روشن بوده و به همین جهت فضا را دلبازتر نشان می دهد. اگر دکوراسیونی با رنگ های خنثی و روشن داشته باشید و از لوازم روشن نیز استفاده کرده باشید، تابیده شدن نور طبیعی بر سطح آن ها می تواند روشن و بزرگ جلوه کردن فضا را دو چندان کند. برای استفاده از نور طبیعی، بهتر است در طول روز پرده ها را کنار زده و به نور خورشید اجازه دهید فضای منزلتان را روشن کند، تا به این شکل آن را دلبازتر کنید .

۵. آینه های بزرگ در فضا داشته باشید

تکنیک استفاده از آینه یکی از مرسوم ترین روش ها برای بزرگ جلوه دادن منازل کوچک است. وجود آینه در یک فضا به طور ناخودآگاه باعث می شود; شما عمق، روشنی و بزرگی فضا را چند برابر احساس کنید؛ در حالی که عملا فضا در همان اندازه خود باقی مانده است. آینه را بهتر است در اندازه های بزرگ به شکل در و یا حتی پارتیشن و پوشاننده سطح دیوارهای محیط مورد نظر استفاده کنید؛ چرا که آینه ها در قطع بزرگتر تاثیر خود را به حداکثر میزان ممکن رسانده; و به هر میزان که بزرگتر در نظر گرفته شوند; فضا را نیز بزرگتر نشان خواهند داد. استفاده از آینه باعث زیبایی دکوراسیون نیز شده; و از این جهت در طراحی فضا بسیار مناسب به شمار می آید .

مطالب مرتبط : 

نور طبیعی

6. یک فرش بدون نقش و نگار داشته باشید

فرش هایی که داری نقش و نگار فراوان و رنگ های تند و مختلف هستند; فضای خانه را بسیار کوچکتر از آن چه هست; نشان می دهند و این دقیقا همان موردی است که شما نباید در طراحی دکور فضا به کار ببرید. استفاده از فرش های مدرن و مینیمال با طرح و رنگ ساده در این زمینه بسیار مناسب هستند. این فرش ها عموما تک رنگ بوده و از همین رو فضا را بسیار وسیع تر جلوه می دهند. بهتر است فرش خود را در رنگ های روشن در نظر بگیرید تا فضا بزرگتر نیز به نظر برسد. هر چه طرح فرش ساده تر و تعداد رنگ های به کار رفته کمتر باشد; شما به هدف خود نزدیک تر خواهید شد .

7. طرح کاغذ دیواری را ساده در نظر بگیرید

انتخاب طرح و رنگ کاغذ دیواری نیز مثل فرش از اهمیت زیادی در بزرگ جلوه دادن منازل کوچک برخودار است . کاغذ دیواری هایی که دارای طرح های شلوغ با نقش های بزرگ هستند ; عملا فضا را کوچکتر کرده و آن را بسیار تنگ و خفه جلوه می دهند. بهتر است کاغذ دیواری خود را از انواع ساده با رنگ روشن و ترجیحا بدون نقش انتخاب کنید. در صورتی که می خواهید از کاغذ دیواری های نقش دار استفاده کنید، نقش های ریز را در نظر بگیرید .

8. فضا را تا حد امکان خلوت نگه دارید

آخرین نکته برای بزرگ جلوه دادن منازل کوچک این که فضا را تا جایی که می توانید ; خلوت نگه دارید و سعی کنید; از به کار بردن لوازم اضافه و بدون کاربرد پرهیز نمایید. وسایل اضافه هر چقدر هم که کوچک باشند در صورت زیاد بودن، فضا را کوچکتر نشان داده ; و از وسعت آن می کاهند. تنها از وسایل اصلی در چیدمان مبلمان استفاده کرده; و بقیه فضا را آزاد رها کنید تا جلوه یک فضای بزرگ را به خانه خود ببخشید .

تلگرام پروان دکور
اینستاگرام پروان دکور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *