مقالات

چیدمان فضای داخلی با نصب موکت

موکت از قدیمی ترین کفپوش ها به شمار می رودکه با وجود کفپوش های جدید به دلیل مزایایی که دارد مثل نصب آسان ، تنوع زیاد در شکل و طرح و رنگ ،هنوز هم مورد استفاده ی بسیاری از افراد می باشد

چنانچه قصد دارید خانه خود را موکت کنید، نیازی نیست که کاشی یا سرامیک ها را جدا کنید؛ در واقع این کفپوش قابلیت نصب روی هر سطحی را دارد و تنها نکته ای که حائز اهمیت بوده، زیرسازی آن است تا بتوان در صورت وجود پستی و بلندی آنها را مسطح کرد. انواع زیرسازی را بخوانید:

  1. یکی از موادی که برای نصب  مورد اسنفاده قرار می گیرد، ترکیب سیمان، پودر سنگ و چسب بتن است. اگر قسمتی از کف خانه غیر مسطح باشد، این مخلوط با آب حل شده و شل می شود و به کمک کاردک پهن روی زمین کشیده می شود.
  2. می توان از چسب چوب هم برای زیرسازی استفاده کرد. در این صورت نواقص سطح کف با ملات و سیمان پر می شود.

بعد از زیرسازی کامل سطح و مسطح شدن زمین برای نصب  نوبت چسب کاری می رسد. با قلمو یا کاردک چسب صنعتی یا چسب فوری را روی زمین بریزید. قبل از چسباندن چسب باید کمی خشک شود . سریعا بعد از زدن چسب  اضافه نشود.

نکته: چسب فوری از خانواده تینر و بنزین است، پس برای جلوگیری از آتش سوزی در هنگام نصب موارد ایمنی را رعایت کنید. همچنین توجه داشته باشید که در تکه های مختلف هنگام نصب، خواب همه قطعات به یک سمت باشند.

 

 

نصب این کفپوش کار حساسی است که نیاز به دقت دارد، اگر حتی یک میلیمیتر در برش آن بی دقتی شود، در محل تماس با گوشه دیوار این خطا کاملا مشهود می شود. برای اطمینان از نصب بهینه  پیشنهاد می شود از نصاب  و افراد متخصص و حرفه ای کمک بگیرید.

 

انواع موکت برای دکوراسیون منزل

استفاده ار کفپوش موکت برای اتاق خواب و خصوصا اتاق کودک از طرف افراد متخصص پیشنهاد می شود. نرم بودن سطح زمین برای فضایی که کودک مشغول بازی است، سلامتی او را تضمین می کند.

 

موکت در هر سبک دکوراسیون خانه قابل استفاده است. با توجه به سبک خانه خود انواع موکت را در رنگ، طرح و مدل هماهنگ با آن انتخاب کنید. می توانید موکت های ساده و بدون طرح را استفاده کنید تا باعث شلوغی فضای خانه شما نشود. جالب است بدانید که بافتی که موکت دارد عایق حرارت و صوت است و در صورت نصب مطمین باشید که در فصل سرد، گرمای کف تامین می شود.

در خانه هایی که اثاثیه و وسایل کمی دارند، نصب موکت آن را مبله تر نشان می دهد و در فضاهای بزرگ نیز استفاده از طرحدار و تیره رنگ، آن را کوچکتر نشان می دهد. برعکس این نکته، استفاده از ساده، با رنگ روشن و پرز کمتر، فضاهای کوچک را بزرگتر نشان می دهد.

موکت های قدیمی با طرح کبریتی، کمی زبر هستند ولی شستشوی راحتی دارند، ولی موکت های پرز بلند، ضخیم و طرحدار محبوبت بیشتری دارند. این موکت ها به دلیل پرزهای بلند تر تمیز کردن مشکل تری دارند. موکت های مخملی سطحی نرم تر دارند و برای دکوراسیون اتاق خواب، بسیار مناسب هستند. نکته ای که در مورد این مدل موکت باید ذکر شود این است که در صورت راه رفتن زیاد، کوبیده می شوند.

 

یکی از موارد مهمی که در مورد خرید  باید به آن توجه کنید نوع و تعداد گره آن است. پشت موکت را نگاه کنید هر چه گره ها بیشتر بوده و فاصله کمتری داشته باشند، فشردگی بافت بیشتر است و استحکام این کفپوش بالاتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *