مقالات

چگونگی تولید پارکت های چوبی

تولید هر فرایندی مراحل مختلفی را پشت سر میگذارد تا به مرحله ی بهره برداری می رسد پارکت های چوبی هم از این قاعده مستثنا نیستند و طی مراحل پیچیده ومدت زمانی طولانی قابل نصب و استفاده میشوند .
فرآیند تولید پارکت های چوبی، فرآیندی است پیچیده که به فن آوری گسترده نیاز دارد و مراحل آن را می توان تامین مواد اولیه، خشک کردن چوب، ماشین کاری دقیق و کنترل کیفیت محصولات در تمام فرآیند تولید دانست ،

پارکت چوبی طبیعی از جنگلهای پایدار تامین می شود و اما مراحل تولید :

 مرحله اول

فرآیند تولید پارکت های چوبی طبیعی با بریدن چوب آغاز می شود. ارزیابی ها و دسته بندی های کیفی توسط کارکنان آموزش دیده انجام می شود.

مرحله دوم

چوب از قبل خشک می شود. سپس برش بخش فوقانی انجام می پذیرد تا به رطوبت داخلی مناسب ظرف 21-5 روز برسند. پس از این مرحله در فرآیند تولید چوب، کنترل کیفی صورت می پذیرد.

مرحله سوم

اتصال بخشها به تخته ها بعنوان ساختار سه لایه (پوشاندن سطح تا تقریبا 4 میلی متر) انجام می شود. با استفاده از تخته چندلایه از بوجود آمدن احتمالی شیار جلوگیری می شود و پایداری و دوام ابعادی پارکت چوبی را تضمین می نماید.

شرکت های سازنده پارکت برای تولید محصول سیاست هایی دارند که ایجاد چرخه کار مناسب، انتخاب تجهیزات، ایجاد پایگاه فنی و انتخاب کارکنان از جمله این سیاست ها است. مهم ترین مساله در میان سیاست های تولیدی این شرکت ها، کیفیت محصولات است که باید با دقت، رعایت و تامین شود.

چوب ها در کارگاه برشکاری قطعه قطعه می شود. عرض تخته های چوبی که در این کارگاه ها تهیه می شود بر اساس مورد مصرف آن در آینده انتخاب می شود. ابتدا چندین اره که به طور همزمان کار می کنند این تخته ها را به ابعاد کوچک ترمی برند، بعد چوب های کوچک تر با اره های ماشینی و دستی مرتب می شود؛ سپس با خط کشهای فلزی و رنده های مناسب سطح چوب با دقت اندازه گیری و کیفیت آن بهبود داده می شود.

در بخش خشک کردن چوب ها، دستگاه هایی وجود دارد که کوره و دستگاه های بخار  بخشی از آن است. چوب هایی که در کوره خشک می شود ثبات بیشتری دارد و شکستن یا ترک خوردگی ندارد. برای نظارت بر این روند، ابزارهای کنترل ویژه ای استفاده می شود که با استفاده از آنها، تعادل دما و هوا در کوره حفظ می شود.

کارگاه هایی که در آن پارکت بلوکی تولید می شود از تجهیزات مدرن مناسب برخوردار است.

بهینه سازی

ضخامت تخته هایی که برای تولید پارکت  های چوبی استفاده می شود 15 میلی متر و 22 میلی متر است و ضخامت working layer آن 8 میلی متر است. عرض چوب بسته به گونه و گرید آن از 50 تا 90 میلی متر متفاوت است، طول چوب می تواند از 210 تا 750 میلی متر باشد.

ضخامت تخته های بزرگ 22 میلی متر و ضخامت working layer آن 8 میلی متر است. با استفاده از تجهیزات مناسب می توان انحراف ابعاد را تا 0.01 میلی متر کنترل کرد.

طرح های دقیق با استفاده از کامپیوتر وCNC ساخته می شود. این دستگاه می تواند خطوط، طرح ها و جزئیات را با دقتی برابر 50 میکرون روی چوب ها پیاده کند.

برای نشاندن خط و طرح روی پارکت ها و ایجاد مرزهای دقیق روی آن ها، از اره های اتوماتیک استفاده می شود. با استفاده از این دستگاه ها می توان طرح ها و خطوط را با دقت بالایی روی پارکت ها ایجاد کرد.

برای تولید پارکت های چوبی از تکنیک های مختلفی استفاده می شود: marquetry (قراردادن نقش ها وطرح هایی که از قطعات مختلف تشکیل شده است در عمق پارکت چوبی)، intarsia (قرار دادن قطعات مختلف در قسمتی از عمق پارکت) و ترکیبی از این دو. متخصصان توانسته اند روش  graphier را نیز که امروز در واقع فراموش شده است دوباره زنده کنند. با این روش می توان الگوهای پیچیده ای با خطوط نازک بر روی پارکت چوبی ایجاد کرد.

برای ثابت تر کردن طرح های پارکت و قراردادن این طرح ها با بهره وری بالاتر روی آن، طرح های مدال گونه ابتدا روی کلاف (پایه موقت) شیشه ای و یا پانل پایه قرار می گیرد. کناره های قطعات طرح به هم چسبانده می شوند. برای چسباندن قطعات هر طرحی، بسته به الگوی آن می توان از دو روش استفاده کرد: می توان قطعات را با چسب نواری روی سطح چسباند و یا روی تور نازکی در کنار هم قرار داد و چسب زد؛ دست آخر به یکی از این دو روش، قطعات طرح به هم چسبانده شده و یک شکل کلی را می سازند. متخصصان نوعی فن آوری را به وجود آورده اند که چسب کاری مافوق‌صوتِ طرح چوب نام دارد. با این فن آوری می توان به بهره وری بالا و استحکام ساختار دست پیدا کرد. برای چسباندن قطعات، فقط از چسب های پایه آب که سازگار با محیط زیست است استفاده می کنند.

شرکت های سازنده از فن آوری های سنتی و تجارب قبلی استفاده می کند و همزمان سعی می کند فن آوری های جدیدی را طراحی و معرفی کند تا در مسیر بهینه سازی پروسه تولید پیشرفت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *