مقالات

نحوه پیدایش پارکت

چه خوب است قبل از استفاده از هر چیزی اطلاعاتی در مورد آن داشته باشیم تا بتوانیم به بهترین شکل ممکن و به درستی مورد استفاده قرار دهیم ، مدتهاست که از کفپوش هایی به نام پارکت برای زیبا شدن کف خانه ها استفاده می شود اما آیا اطلاعات کافی در مورد این متر یال داریم ؟

در ایران  در بدو ورود پوشش های جدید برای کف از اروپا ، نوعی کف پوش از جنس چوب مورد استفاده قرار گرفت که با توجه به ریشه کلمه فرانسوی اش پارکت (parquet) نامیده شد .

پارکت یا همان کف پوش چوبی( که در ابتدا با همین نام مورد استفاده قرار می گرفت . ) قطعات کوچکی از جنس چوب بودند که در ابعاد :

طولی             100mm     120mm     160mm

عرضی          25mm      24mm       20mm

ضخامت           10mm         8mm         6mm

 

به صورت موا زی یا مورب کنار هم قرار می گرفت و بدین صورت کف محیط را مفروش میکردند ، و با توجه به جنس سخت وبا فت مناسب که مختص ماهیت چوب است ، در کنار دیگر کف پوش های سنتی دیگر مانند انواع سنگ و موزائیک وآجرهای لعاب دار ، پارکت نیز مورد توجه قرار گرفت . و ابتدا برای اولین بار (در سال 1339) در اماکن دولتی ، کاخها ، و خانه های اشرافی استفاده شد . چنانچه امروز ، در برخی از کاخ موزه های فعلی از جمله : کاخ موزه گلستان ، کاخ موزه رامسر و کاخ موزه سعد آباد ، هم چنان این پارکت ها مشهود هستند .

در این روش تکه های کوچک و یک اندازه از چوب  طبیعی درختان از جمله راش ، بلوط ، افرا ، گردو ، وممرز را در اشکال منظم بر روی زمین چسبانده شده و پس از ساب زدن کلیه سطوح پارکت در محیط مفروش شده و بدست آوردن سطحی یکدست و یکنواخت  از جهت ضخامت ، روی آنرا با لعاب وصمغ (یا همان رزین های فعلی ) می پوشانند ، تا سطحی براق وصیقلی پدید آید ، وبا توجه به نوع چوب به کار رفته رنگ خاص ازهر چوب که مشخصه طبیعت هر چوب است بدست آمده و پارکت مشخصه آن چوب پدیدار میشود. وامروزه نیز هر پوششی از جنس چوب ویامشتقات چوب ویا با ماهیت چوب که در کف مورد  استفاده قرار گیرد در ایران هم چنان پارکت نامیده می شود.

همچنین امروزه نوعی جدید تری از پارکت ها تولید شده و مورد استفاده قرار می گیرد که به پارکت لمینیت مشهور شده اند .این نوع پارکت ها از چهار لایه اصلی تشکیل شده اند که عبارتند از :

1) لایه زیرین ( از جنس ملامینه ) که به عنوان محافظ روطوبت و حشرات وجلو گیری از تعغیر حالت پارکت به کار رفته است .

2) لایه دوم (از جنس HDF   ) که مخفف کلمات High Density Fiber  به معنی فیبر بسیار فشرده است که بسیار مقاوم است ، وهم چنین بر خلاف کف پوشهای چوبی دیگر در مقابل روطوبت ونم  نیز مقاومت خوبی دارد ، ودر صورت نصب صحیح وحرفه ای و مناسب سالها عمر میکند.

3) لایه سوم (که همان پوشش دکوراتیو بوده که روی لایه های دوم به اصطلاح روکش یا لمینیت شده.) و طرح اصلی پارکت را که کاملا شبیح همان چوب طبیعی است را تشکیل می دهد.

4)  لایه روئی ( لمینیت ) که سخت ترین لایه این نوع  پارکت بوده که می تواند دهها سال از لایه دکوراتیو پارکت محافظت کرده و مدتها ی مدید بر روی پارکت ماندگار باشد . چنانچه که توضیح داده خواهد شد نوع پارکت لمینیت ها از جهت تردد و سایش با این پوشش ارتباط مستقیم دارد ، واین نوع پارکت لمینت ها را از نظر تردد ومقاومت سایشی درجه بندی منماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *