مقالات

روش هایی برای ست کردن کفپوش با مبلمان

در دکوراسیون امروزه کفپوش ها جای مناسب خود را پیدا کرده اند و در طرح ها و انواع مختلفی تولید می شوند و هر کسی با توجه به طراحی داخلی منزل خود کفپوش مناسب را انتخاب می کند. از میان این همه کفپوش پارکت ها طرافداران بیشتری پیدا کرده اند اما سختی انتخاب اینجاست که اگر با مبلمان و رنگهای اشتباه ست شوند امکان داره فضای خانه تاریک ، بی روح و سنگین شود.

اگر خانه شما دارای کف پوش‌های چوبی تیره است و نمی‌دانید که چه وسایلی را با این کفپوش‌ها همراه کنید حتما این مطلب را بخوانید.

دیوارهای سفید و مبلمان چوبی با رنگی روشن

برای این‌که ترکیب‌بندی ما هماهنگ‌ترین ترکیب ممکن باشد، مبلمان چوبی را انتخاب کنید که گرمای آن مانند گرمای کف پوش‌ها باشد، اما رنگ آن را کمی روشن‌تر در نظر بگیرید. برای مثال، در کنار کف پوش‌های چوبی که دارای رنگ طوسی تیره و یا سیاه هستند، از چوب‌های کم‌رنگ و هوازده و در کنار کف پوش‌هایی که دارای رنگ غنی و گرم هستند از چوب‌هایی با رنگ‌های گرم متوسط تا روشن مانند چوب درخت گیلاس یا درخت افرا استفاده کنید. مبلمان چوبی به رنگ روشن، قالیچه سفید رنگ پرزدار، و دیوارهای سفید و ساده در فضای بالا کنتراست بسیار زیبایی با کفپوش‌های چوبی تیره ایجاد کرده و در عین حال در یک هارمونی کلی قرار دارند.

پایه مبل‌ها را با کف پوش‌ها هماهنگ کنید

وقتی پای کفپوش‌های تیره در میان است حتما دلیلی ندارد که از کنتراست استفاده کنید، بلکه هماهنگ کردن رنگ مبل‌های چوبی با رنگ کفپوش‌ها- البته تا آن‌جا که ممکن است- راهی ساده برای ایجاد فضایی شیک و زیبا و در عین حال هماهنگ است. اگر می‌خواهید رنگ کلی مبل‌ها- نه فقط پایه آن‌ها- با کف پوش‌ها هماهنگ باشد، بهتر است دیوارها را به رنگی روشن‌تر درآورید. دلیلی ندارد که این رنگ حتما سفید باشد، اما رنگ دیوار به طرز چشمگیری باید از رنگ کف پوش‌ها و مبل‌ها روشن‌تر باشد تا فضا بیش از حد سنگین و گرفته نشود.

ترکیب چوب‌ها و رنگ سفید

از تنوع طبیعی درختان در جنگل‌ها با ظاهری ارگانیک و طبیعی در خانه خود تقلید کنید. این اتفاق دقیقا در فضای موجود در عکس بالا افتاده است. یک میز چوبی با رنگی تیره در کنار یک کفپوش چوبی تیره مستتر شده است، در حالی که صندلی‌های چوبی به رنگ روشن و چراغ‌های آویز در فضا به چشم می‌آیند و می‌درخشند. دیوارهای سفید رنگ و البته میزان قابل توجهی عناصر سبز حس و حال فضا را کامل کرده‌اند.

دیوارهایی با رنگی غنی و یک قالیچه زیبا

 اگر علاقه خاصی به رنگ دارید، رنگ‌مایه‌ای را انتخاب کنید که آن را بیش از رنگ‌های دیگر دوست دارید و دیوارها یا سطح پشتی داخلی قفسه‌های کتاب را به این رنگ درآورید. هم‌چنین یک قالیچه زیبا را انتخاب کنید که همین رنگ در طرح‌ها و نقش‌های آن به کار رفته است. ترکیب منسوجات بافت‌دار مانند قالیچه با رنگی غنی و کف پوش‌هایی تیره فضایی خوشایند و دنج را ایجاد می‌کند.

قالیچه‌ای به رنگ تیره در کنار دیوارهایی روشن

 یک قالیچه طرح‌دار با رنگی تیره باعث می‌شود فضای شما حس و حالی غنی‌تر و جذاب‌تر پیدا کند و در عین حال بیش از حد هم در فضا به چشم نیاید. برای این‌که تمامی این رنگ‌های تیره (کفپوش‌ها و قالیچه) در فضا بدرخشند، دیوارها و سقف را به رنگ سفید درآورید. اگر رنگی به غیر از سفید را ترجیح می‌دهید، از یک آبی روشن و یا بنفش کم‌رنگ استفاده کنید.

مرمر، رنگ سفید، برنز، و چوب

کف پوش‌های چوبی تیره می‌توانند به یک آشپزخانه جلوه‌ای شیک و مدرن بدهند. با ایجاد توازن میان کفپوش‌های تیره با کابینت‌ها و دیوارهای سفید رنگ، آشپزخانه خود را زیباتر از قبل کنید. سعی کنید در این فضا از عناصر برنزی و چوب‌هایی که رنگ آن‌ها کمی روشن‌تر از کف پوش‌هاست استفاده کنید تا حس و حال کلی فضای شما جذاب و بی‌عیب شود.

رنگ‌مایه‌های روشن در کنار رنگ سفید

 از سبز کرفسی در فضای موجود در عکس بالا استفاده شده است، اما از هر رنگ روشن دیگری نیز می‌توان در چنین وضعیتی استفاده کرد. نکته مهم در این‌جا توازن قسمتی که از مقادیر زیادی رنگ در آن استفاده شده  با مقادیر متناسبی رنگ سفید و استفاده حداقلی از دیگر رنگ‌هاست.

رنگ‌مایه‌های چرک در کنار بافت‌های لایه‌لایه

 برای داشتن حس و حالی مدرن و شهری، سعی کنید گستره‌ای از بافت‌های مختلف مانند چرم، پوست گاو یا گوسفند، و مخمل را در رنگ‌های ملایم و چرک با هم ترکیب کنید. در چنین ترکیبی، مبلمان را چوبی و به رنگ تیره و یا از جنس استیل طبیعی انتخاب کنید.

دیوارهایی به رنگ طوسی متمایل به بژ و قالیچه مراکشی

قالیچه‌های کرکی مراکشی در هر فضایی می‌درخشند و به چشم می‌آیند، اما اگر روی یک کفپوش چوبی تیره قرار بگیرند این زیبایی دوچندان می‌شود. برای ایجاد حال و هوایی لوکس و مجلل در خانه خود، این قالیچه‌های مراکشی را با دیوارهایی به رنگ طوسی متمایل به بژ (Greige) و مبلمانی با رنگی خنثی ترکیب کنید.

مسئله‌ای پیچیده در طراحی: «کفپوش‌های چوبی خانه من بیش از حد تیره هستند!»

آیا کف پوش‌های خانه شما بیش از حد تیره هستند و قصد ندارید آن را عوض کنید؟ بهترین کار در این حالت رنگ کردن دیوارها به رنگ آبی کم‌رنگ، استفاده از چارچوب‌های سفید رنگ، بهره بردن از پرده‌هایی از جنس بامبو، و پهن کردن یک قالیچه بزرگ به رنگی روشن است.

راه‌حل دیگر برای خنثی کردن اثر کفپوش‌های تیره پوشاندن آن‌ها با یک قالیچه یا فرش بسیار بزرگ است. این ایده در فضاهای کم رفت‌وآمد مانند اتاق خواب بسیار کارآمد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *