مقالات

رنگ سال 2018

رنگ بنفش اولترا (یا همان بنفش) امسال این رنگ شیک و زیباست. به همین دلیل فکر کردیم بد نیست درباره‌ی کاربرد این رنگ در دکوراسیون داخلی بنویسیم. پس اگر هم شما عاشق رنگ بنفش هستید یا اینکه دلتان می خواهد از این رنگ در یک گوشه‌ای از منزل‍تان استفاده کنید، حتما مطلب زیر را بخوانید.

 

رنگ بنفش اولترا
ساختار رنگ بنفش:
این رنگ جزو رنگ‌های فرعی است و از ترکیب دو رنگ آبی و قرمز ایجاد می‌شود. بیشترین جلوه را زمانی دارد که در ترکیب با رنگ‌هایی استفاده شود که با آن‌ها در تضاد است.
طیف رنگ بنفش:
این رنگ در محدوده‌ی قرمزتر و تیره به رنگ بادمجان شبیه می‌شود و در محدوده‌ی آبی‌تر به رنگ آسمان در هنگام غروب آفتاب. این رنگ می‌تواند هم سرد باشد و هم گرم، سردی یا گرمی این رنگ بسته به ترکیباتی دارد که در کنار آن بکار می‌بریم.
ویژگی های روانشناختی رنگ بنفش:
رنگ بنفش هم معنوی و آرام است و هم شاد و بشاش. بنابراین استفاده از این رنگ حس آرامش و متانتِ شادی را القا می‌کند. هیچ حزن و اندوهی در این رنگ نیست. بخصوص هر چه بنفش براق تر و پررنگ تر باشد، شادابی بیشتری را القا می‌ کند.

 

مفاهیم رنگ بنفش:
این رنگ یک رنگ سلطنتی است. در قدیم در بسیاری از مناطق، تنها خاندان سلطنتی حق استفاده از این رنگ را داشتند. در حکومت عثمانی رنگ بنفش تنها در ردای ویژه‌ی پادشاه به کار برده می‌شد و هرکس دیگری که از این رنگ استفاده می‌کرد به شدت مجازات می‌شد.
رنگ بنفش اولترا در عین حال که رنگ بسیار مدرنی است، کلاسیک هم هست. پس با هر دکوراسیون داخلی همخوانی کامل دارد. شما می‌توانید این رنگ را در کنار مبلمان سلطنتی، به عنوان والان پرده‌های فاخر، یا در ترکیبات کاملا مدرن و نوآورانه بکار ببرید. همانطور که در بالا گفتیم، جذابیت رنگ بنفش این است که هیچ محدودیتی ایجاد نمی‌کند و برای استفاده از آن پرنده‌ی خلاق ذهن شما کاملا آزاد و فراخ بال است.
رنگ بنفش اولترا رنگ مجللی است. استفاده از آن حس تجمل را القا می‌کند، در عین حالی که از سادگی خاصی هم برخوردار است. می‌توانید از بنفش به عنوان رنگ غالب در دکوراسیون داخلی استفاده کنید، و اینگونه، خانه ای مدرن ولی باشکوه طراحی کنید. اما اگر نخواهید این رنگ غالب باشد، می‌توانید از آن به شکل محدودتری استفاده کنید. مثلا به عنوان گل روی پارچه مبل‌ها یا والان پرده‌ها یا حتی تک کوسنی روی مبل.

 

ترکیب رنگ بنفش اولترا با سایر رنگ ها در دکوراسیون
هر رنگی با سفید زیبا می‌شود. این قاعده درباره‌ی بنفش هم صدق می‌کند. ترکیب بنفش، از بنفش بادمجانی تا ارغوانی تا بنفش پوست پیازی، در کنار سفید بسیار زیبا و چشم نواز می شود. از طیف‌های رنگ سفید مختلف هم در کنار بنفش می توانید استفاده کنید، مثلا رنگ سفید یخچالی انتخاب خوبی است. شیری ترکیب جذابی با ارغوانی می‌سازد و صدفی هم، اگر در استفاده از آن زیاده روی نشود، در کنار پوست پیازی ترکیب شاهانه‌ای می باشد.
همانطور که اشاره کردیم، بنفش از ترکیب قرمز و آبی ایجاد می شود. برای همین بسیاری معتقدند که این دو را نباید در کنار بنفش بکار برد. اما پیشنهاد وب سایت ساختمون چیز دیگری است. یک لحظه چشمانتان را ببندید و آبی آسمانی را در کنار بنفش ارغوانی تصور کنید. واقعا دل انگیز و آرامش بخش نیست؟ گاهی برای خلق دکوراسیون جذاب باید بتوان از ساختارهای مفروض گذشت و جسارت بخرج داد. دقیقا کنار هم گذاشتن آبی با بنفش یکی از این جسارت هاست. اما در این مورد انتخاب نوع بنفش و نوع آبی دقیقا نکته کانونی ست که می تواند دکوراسیون شما را از یک دکوراسیون زیبا به یک فاجعه تبدیل کند. پس باید بسیار هوشمندانه رنگها را انتخاب کرد.
در نهایت اینکه استفاده از طیف رنگ بنفش هم می تواند جلوه ای خاص به دکورایسون داخلی شما ببخشد. می توانید از کمرنگ ترین بنفش تا پررنگ‌ترینش را به زیبایی با هم ترکیب کنید. دقیقا معجزه بنفش این است که هیچ امکانی را از شما سلب نمی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *