مقالات

ابزارلازم برای نصب پارکت

هرکاری ابزار و وسایل مورد نیاز خود را می طلبد که با وجود آنها می توان کار مورد نظر را راحت تر و بهتر انجام داد برای نصب پارکت هم ابزارهایی مورد نیاز است که با استفاده از آنها پارکت قابل نصب می شود ، در این مقاله به این ابزار و نحوه ی کاربردشان می پردازیم .

 1. کف ساب
  کف ساب برای از بین بردن چسب بتن هنگامی که بین درز پارکت می رود مورد استفاده قرار می گیرد. زمانیکه مستقیما کف به بتن چسبیده می شود، گرفتن روزنه ها بسیار مهم است زیرا برخی از مواد استفاده شده در درز پارکت ممکن است نسبت به چسب های جدید واکنش منفی نشان داده و برای اتصال پارکت چوبی ایجاد مشکل کنند. با کف ساب پس مانده چسب برداشته می شود.
 2. رطوبت سنج
  رطوبت سنج به نصاب کمک می کند تا دما و رطوبت نسبی محل نصب پارکت چوبی را کنترل نماید. دما و رطوبت نسبی مستقیما بر نم داخل پارکت چوبی تاثیر می گذارند. شناخت و نگهداری از شرایط محیطی صحیح در نصب پارکت بسیار حیاتی است و می تواند از هزینه های اضافی آتی جلوگیری نماید.
  این وسیله دیجیتالی که به شکل یک قلم است دما (فارنهایت و سلسیوس)، رطوبت نسبی و دمای نقطه شبنم را نشان می دهد. این وسیله همچنین به راحتی در جیب جا شده، با سه دگمه کار کرده و نحوه عملکرد آن آسان است.
 3. کف ساب بتن
  کف ساب بتنی اگرچه زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرد، زمانیکه کف هموار نیست بسیار مفید است. یکی از دلایل اصلی اینکه چسب بطور مستقیم وارد بتن می شود این است که زیر کف صاف نیست و نیاز به ترمیم دارد.
  با درنظر گرفتن اینکه تراشیدن کف می تواند تولید تراشه های زیادی کند، نیاز است تا یک جارو نیز در حین کار مورد استفاده قرار گیرد، در عین حال پرسنل اجرایی مایلند زمانیکه ناهمواری زیاد است، از کفساب های بزرگ صنعتی استفاده کنند، البته که کار به نسبت کف ساب دستی سریعتر انجام می شود.
  دستگاه های کف ساب بزرگتر همچنین برای از بین بردن ضخامت پارکت بکار می روند یا در صورتیکه میزان زیادی از چسب بواسطه نصب قبلی بر روی پارکت جا مانده باشد، نیز مناسب است. کف سابهای کوچکتر برای از میان بردن لکه های به جا مانده رنگ به کار می روند.

4.کاردک پارکت چوبی
کاردکهای دستی مخصوص کفپوش در انواع گوناگون اندازه ها و اشکال وجود دارند و غالبا برای زیر کف بتنی قبل از نصب مورد استفاده قرار می گیرند.
کاردکهای کفپوش دستی سبک وزن مناسب فضاهای کوچک هستند که برای خراشیدن چسبهای قدیمی میان تخته های محل مورد نظر استفاده می شوند که دارای دقت و کنترل بسیار فوق العاده ای هستند. همچنین جهت زدودن لکه های به جا مانده رنگ، چسبهای کهنه و سایر اضافات به جا مانده از زیرکف در حین انجام کار مورد استفاده قرار می گیرند.

 1. چاقو تیغه دار
  این ابزار (همچنین تحت عنوان چاقوی کاربردی) برای باز کردن بسته بندی، زدودن مصالح چوبی، بریدن لایه میان زیر کف و کف جهت بهبود سطح بندی و چسباندن (مصالح لایه میانی)، نشانه گذاری خطوط برش و سایر موارد بسیار مفید است. چاقوهای تیغه ای ممکن است دارای تیغه های ثابت، تاشو، جمع شدنی یا قابل تعویض باشد و در انواع گوناگون اندازه و مدل وجود دارند.
 2. اپلیکیشن Wood H2O
  این نرم افزار موبایل نصابان را قادر می سازد تا میزان رطوبت داخلی چوب را محاسبه نماید، منابع پایدار را مشاهده نماید، و مشکلات معمول مربوط به رطوبت چوب شامل تاب برداشتن و شکاف برداشتن میان تخته ها و سایر موارد را از بین ببرد.
  محاسبه میزان رطوبت داخلی چوب با جداول یا محاسبات غیر صفحه نمایشی جهت دسترسی به اطلاعاتی که شما نیاز دارید، سهل و آسان است. در عوض، نصابان قادر هستند تا محاسبات سریع و ساده دمای لازم و رطوبت نسبی برای میزان رطوبت داخلی چوب را انجام دهند. (میزان رطوبت داخلی چوب سطحی است که چوب زمانیکه در معرض هوا قرار می گیرد نه رطوبت جذب می نماید و نه از دست می دهد – بنابراین بسیار مهم است تا قبل از نصب دانسته شود).
 3. رنده
  رنده برای جزئی کاری الوارهای پارکت در طول فرآیند نصب بکار می رود. رنده می تواند با یک دست کشیده شود و برای صاف و هموار نمودن سطح چوب و برش انتهای الوارهای پارکت بکار برود.
  دو مدل رنده وجود دارد: رنده استاندارد با تیغه 20 درجه، و رنده کم زاویه با تیغه 12 درجه. زاویه کمتر رنده کردن را آسانتر می کند و توانایی آن در برش انتهای تخته ها را آسانتر می کند.

  8. گیره
  این ابزار طراحی شده تا کام و زبانه پارکت را هنگامی که با دست نمی توان جا زد استفاده نمود. آنها تقریبا برای هر نوع ضخامت پارکت بدون آسیب رساندن به سطح آن موثر هستند. گیره پارکت دارای چندین مزیت است: فرایند نصب را تسریع نموده، از بکار بردن میله یا دیلم جلوگیری نموده، بعنوان اهرم در محلهای تنگ استفاده شده، و کمک می نمایند تا کیفیت نصب پارکت چوبی بالاتر رود .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *