مراحل بازسازی منزل

تصویر بازسازی منزل

معمولا مردم با شنیدن کلمه تخریب و بازسازی به یاد کثیف کاری‌های زمان تخریب، هزینه بازسازی خانه، مدت زمان بازسازی منزل و در کل متوجه جنبه‌های منفی این کلمه می‌شوند؛ اما اگر این سوال مطرح شود که به نظر شما پیدا کردن سازه‌ای که تمام خواسته‌های شما را برآورده سازد آسان است؟ یا اصلا پیدا کردن این سازه از نظر مالی توجیه دارد؟ خب در جواب این سوال‌ها باید بگویم که پیدا کردن سازه با هر کاربری که بتواند تمام خواسته‌های شما را برآورده کند بسیار سخت است و اصلا از نظر مالی به صرفه نیست؛ اما شما با پیدا کردن یک ساختمان قدیمی و انجام عملیات بازسازی روی آن می‌توانید ساختمان مورد نیاز خود را با کمترین هزینه ممکن داشته باشید.

عوامل انجام بازسازی به شرح زیر است:

 • تغییر سبک دکوراسیون ساختمان
 • تغییر کاربری ساختمان
 • تعمیرات و تغییرات
 • افزایش استحکام ساختمان
 • قدیمی بودن طرح ساختمان

 

بازسازی منزل که به منظور افزایش عمر بنا، زیباسازی و مدرنیته شدن انجام می‌گیرد، عملیاتی بسیار تخصصی و دقیق است که صفر تا صد آن توسط تیم مجرب پروان دکور مدیریت می‌شود. تیم پروان دکور با بکارگیری جدیدترین روش‌های بازسازی، تمام مراحل بازسازی منزل در مشهد را به بهترین نحو و کیفیت ممکن برای شما عزیزان به انجام می‌رساند.

 

مراحل بازسازی خانه؛ شرح خدمات بازسازی

ترتیب مراحل بازسازی خانه شامل بازدید و بررسی محل پروژه، ارائه مشاوره‌های لازم، طراحی نقشه، بودجه بندی و ثبت قرارداد می‌شود و در انتهای عملیات پروژه، گزارشی با جزئیات کامل خدمت کارفرمایان عزیز ارائه می‌شود؛ در این مرحله دریافت مشاوره برای تصمیم گیری بهتر ضروریست. تیم پروان دکور مشاوره صددرصد رایگان را در مراحل بازسازی منزل برای شما کارفرمایان عزیز در نظر گرفته است؛ کافیست با ما در تماس باشید و از خدمات مشاوره رایگان ما بهره ببرید.

برآورد هزینه بازسازی ملک شما با دریافت مشاوره رایگان از پروان دکور.

مرحله اول؛ نوع بازسازی را انتخاب کنید

شما قبل از شروع مراحل بازسازی خانه لازم است نوع بازسازی خود را مشخص کنید. این کار فواید بسیاری از جمله صرفه جویی در زمان و هزینه‌ها را به همراه دارد. گاهی اوقات یک عملیات بازسازی صرفا به دلیل تغییر دکوراسیون و طراحی دوباره ساختمان صورت می‌گیرد و گاهی اوقات هم ممکن است که یک عملیات بازسازی به دلیل افزایش طول عمر ساختمان صورت گیرد.

پیشنهاد ما به شما در این مرحله لیست کردن کارهایی است که در طول عملیات بازسازی خود باید انجام دهید. در این صورت نقشه راه را برای خود مشخص می‌کنید و سرانجام طی کردن این مسیر بسیار راحت‌تر و آسان‌تر می‌شود.

در این مرحله شما می‌توانید تمام مواردی که در ذهن‌تان راجع به نحوه بازسازی خانه قدیمی‌تان است را لیست کنید؛ مثلا

بزرگترشدن اپن آشپزخانه

تغییر سرامیک‌ها

تغییر مکان برخی وسایل نظیر گاز، لباسشویی و…

تعویض کابینت‌ها

نمونه کارهای تیم پروان دکور را می‌توانید برای تصمیم گیری بهتر بررسی کنید.

گزارش تصویری اجرای پروژ‌ه‌‌های بازسازی پروان دکور

مرحله دوم؛ پیمانکار خوب، کلید بازسازی با کیفیت بالا

تمام مراحل بازسازی آپارتمان و انواع سازه‌های مختلف، عملی تخصصی و حساس است که اگر کار را به کاردان نسپارید ممکن است عملیات بازسازی با تاخیر و با هزینه‌های گزافی برایتان رقم بخورد. تیم پروان دکور با انجام مراحل زیر به شما اطمینان خاطر می‌دهد که تمام عوامل مهم در ترتیب مراحل بازسازی خانه قدیمی را می‌شناسد و عملیات بازسازی را با دقت زیادی به انجام می‌رساند. 

 • بازدید اولیه کارشناسان فنی پیمانکار از پروژه و بررسی وضعیت موجود

و انجام بررسی‌ها به تفکیک سرفصل‌های بازسازی نظیر عمرانی، تاسیسات، برقکار و… به صورت جداگانه

 • تهیه نقشه کامل با ریز جزئیات و متریال فعلی پروژه و شناسایی و لیست کردن موارد و قسمت‌هایی که نیاز به بازسازی یا بهسازی دارند (از منظر فنی و زیبایی شناسی)
 •  دریافت نظرها و خواسته‌های کارفرما و هدف ایشان از انجام بازسازی و آنالیز این خواسته‌ها به لحاظ فنی 

 

مرحله سوم؛ بودجه بندی

این مرحله را می‌توانید به کمک پیمانکار خود تعیین کنید. پروان دکور بودجه بندی مراحل بازسازی آپارتمان را به وسیله بررسی اولیه و حدودی از هزینه بازسازی منزل، بر اساس نظر پیمانکار و نیز طبق خواسته کارفرما (طبق اصول محاسبه هزینه بازسازی) انجام می‌دهد و سپس اقدام به عقد قرارداد بین کارفرما و پیمانکار می‌کند. 

 

مرحله چهارم؛ طراحی و ایده پردازی

به جرات می‌توان گفت مرحله طراحی مهم‌ترین مرحله و بخش یک عملیات بازسازی خانه است. در این مرحله برگزاری جلسه کارفرما با تیم طراحی پیمانکار به منظور تقابل نظر و بررسی خواسته‌های کارفرما و توضیحات فنی و زیبایی شناسی تیم طراحی، انجام می‌شود. همچنین جلسه داخلی تیم طراحی و فنی پیمانکار پس از آماده شدن طرح اولیه پروژه و رفع ایرادات احتمالی فنی و اخذ تاییدیه آغاز مراحل شروع بازسازی خانه قدیمی از سمت کارفرما در این مرحله صورت می‌گیرد.

تصویر بازسازی خانه

مرحله پنجم؛ اخذ مجوز و برنامه ریزی

در این مرحله علاوه بر اخذ مجوز بازسازی خانه و طی کردن مراحل گرفتن مجوز بازسازی از شهرداری، تیم پروان دکور اقدام به خرید بیمه نامه معتبر مسئولیت مدنی ساختمانی قبل از شروع هرگونه عملیات مربوط به مراحل بازسازی منزل می‌کنند و برنامه ریزی کلی درباره نحوه اجرای بازسازی بخش‌های مختلف خانه و تعیین مراحل اجرای بازسازی ساختمان انجام می‌شود. به طور کلی جهت اخذ مجوز مواردی که نیاز به مجوز شهرداری ندارد به شرح زیر است:

 • تعمیر پشت‌ بام از جمله ایزوگام، قیرگونی و نصب شیروانی
 • تعمیر و نصب کف‌ پوش‌های طبقات
 • سفید کاری و رنگ‌ کاری تمامی دیوارها در طبقات
 • نصب کاشی 
 • تعمیر و تغییر نما ساختمان
 • تعمیر و تغییر دیوارها و حیاط که تغییری در بخش‌های اصلی ساختمان مانند پارکینگ ایجاد نمی‌کنند.
 • نصب و تعمیر تجهیزات سرویس‌های بهداشتی
 • تعمیر و تعویض در و پنجره‌ها 
 • لوله کشی آب، فاضلاب، گاز و شوفاژ در صورتی که به اینکه نیاز به احداث یک موتورخانه جدید نداشته باشد.
 • حفر و تخلیه چاه‌های فاضلاب 

و اما مواردی که نیاز به مجوز دارند

 • تخریب دیوارها و تیغه‌های داخلی که بار ساختمان بر آن‌ها سوار است و در صورت تخریب باعث کاهش پایداری ساختمان می‌شود.
 • جابجایی راه‌ پله‌ها
 • جابجایی دیوارهای پارکینگ زمانی که منجر به از بین رفتن بخشی از فضای پارکینگ شود.
 • جابجا کردن بخش‌هایی از ساختمان که بر طبق ضوابط شهرسازی ممنوع است.
 • تغییر کاربری بخش‌های مختلف خانه

 

مرحله ششم؛ تخریب و آغاز مراحل بازسازی خانه به ترتیب

بعد از شروع عملیات تخریب و حمل نخاله‌ها، نوبت به شروع عملیات نوسازی و تعویض سیستم تاسیسات، برق و تیغه چینی، عایق بندی سرویس‌های بهداشتی و آغاز مراحل بازسازی آشپزخانه می‌رسد. 

کل عملیات تخریب از جمله موارد زیر در این مرحله انجام می‌شود:

کاشی و سرامیک سرویس‌های بهداشتی و آشپزخانه

 کناف کاری و نقاشی سقف

 کابینت کاری و نصب کمدهای دیواری

 نصبی جات و اکسسوری‌ها (شیرآلات و روشنایی)

 کاغذ دیواری، نقاشی دیوار و…

 

مرحله هفتم از مراحل بازسازی ساختمان؛ بررسی کیفیت و استانداردها

در هر مرحله از بازسازی کیفیت مصالح مصرفی مورد بررسی قرار می‌گیرند و در انتهای اتمام پروژه نیز آمار و لیست‌های مربوطه در قالب گزارش کلی از عملیات انجام شده به کارفرما تحویل داده می‌شود.

نکته: انجام مراحل فوق، بسته به پروژه و میزان عملیات مورد نیاز یک پروژه متغیر است. آیتم‌ها ممکن است کم یا زیاد شود و در مواردی ترتیب آن‌ها نیز تغییر خواهد کرد.