مقالات

طراحی نورپردازی دکوراسیون داخلی

یکی از عوامل موثر در زیبا سازی دکوراسیون داخلی منزل ، نورپردازی آن می باشد که باعث هر چه دل انگیز تر شدن محیط خانه میشود .

طراحی نورپردازی ساختمان های مسکونی مشخصات منحصر به فردی دارد . یک انتظار کلی از هر دو فضای عمومی ، نظیر اتاق نشیمن و اتاق غذاخوری و فضاهای خصوصی ، نظیر اتاق های خواب و مطالعه می رود . بعضی از این مشخصات مسکونی به راحتی برای استفاده های غیر مسکونی قابل تعبیر است ، مانند اتاق های پذیرش تجاری و کوچک و ادارات تخصصی خصوصی .

از آنجایی که ، همه ما ، به واسطه تعریف ، زندگی در فضاهای مسکونی و عادت به راه حل های مرسوم طراحی نورپردازی ساختمان های مسکونی داریم ، ممکن است بررسی نورپردازی مسکونی از یک منظر جدید ، مشکل باشد . این مسئله می تواند هم مفهوم مثبت داشته باشد و هم منفی ، درک انتظارات اغلب مردم در مورد اینکه چگونه اتاق های مسکونی باید به وضوح روشن شوند به عنوان یک امتیاز و از سوی دیگر ، یک ناتوانی در رویارویی با راه حل های خلاقانه به شمار می رود به دلیل اینکه تکنیک های مرسوم طراحی نورپردازی بسیار ثابت شده و قطعی هستند ، و این یک اشکال است .

نظر به اینکه در همه مشکلات حل شده طراحی نورپردازی ، اولین گام برای یافتن راه حل طراحی نورپردازی برای فضاهای مسکونی ، تعریف کارهای بصری است که باید برای آن ها تصمیم گیری شود . به این دلیل این کارهای بصری در فضاهای مسکونی بسیار معمولی و پیش پا افتاده هستند ، ممکن است تشخیص و تحلیل آن ها از یک نقطه نظر جدید دشوار باشد . به نظر نمی رسد که تکنیک های مرسوم طراحی نورپردازی ساختمان های مسکونی بهترین و مناسب ترین باشند ، زیرا تکنیک های مرسوم ، اغلب بر اساس تکنولوژی های جدید و پیشرفت محصولات اصلاح می شوند . واضح ترین مثال ، در دسترس بودن بسیاری از لامپ های فلورسنت جدید و چراغ های روشنایی برای کاربردهای مسکونی است .

فضاهای مسکونی معمولا خصوصی و اغلب در عمل صمیمی و خودمانی هستند و روش های طراحی نورپردازی آن ها باید جوابگوی وجه عملکردی آن ها باشد . این حالت خصوصی اغلب به طور مستقیم ارتباط با یک حالت روحی و واکنش روانی دارد ، نظیر یک حس خوشامدگویی در ورودی یک سرسرای تئاتر ، یک فضای مذاکره صمیمی یا یک اتاق غذاخوری شاد . مهمترین نتیجه کلی دیگری که می توان در مورد نورپردازی ساختمان های مسکونی بیان کرد ، این است که کارهای بصری حساس معمولا به چند فعالیت و فضا محدود می شود ، نظیر تهیه غذا در آشپزخانه ، نظافت در حمام و دوخت و دوز یا میز تحریر در یک محدوده معین از فضای مسکونی .

قراردادهای بسیاری در رابطه با طراحی نورپردازی ساختمان های مسکونی بازگو شده است ، متداول ترین آن ها استفاده غالب از لامپ های التهابی می باشد . با وجود تنوع رو به روشد و ترویج لامپ های فلورسنت ، نورپردازی ساختمان های مسکونی تنها با لامپ های امکان پذیر نیست ، اما با وجود این که این لامپ ها مزیت ذخیره سازی انرژی را دارند ، محافظت مرسوم با لامپ های فلورسنت همچنان ادامه دارد . یکی دیگر از قراردادهای بنا نهاده شده در نورپردازی ساختمان های مسکونی استفاده گسترده از تجهیزات نورپردازی قابل انتقال است – که شامل آباژورهای ایستاده و رومیزی است – که به سرعت قابل تنظیم است . با وجود این که نورپردازی قابل انتقال ، کاربرد غیر مسکونی بسیار خوبی نیز دارد ، به همان اندازه کاربرد آن به طور کلی محدود شده است . به دلیل این که درجه انطباق مشخص آن ها در بسیاری از مجموعه های غیر مسکونی اغلب دلسرد کننده است .

قراردادهای نورپردازی ساختمان های مسکونی شامل برخی توافقات کلی می باشد که انجام نشده اند . بسیاری از آن ها مربوط به عدم استفاده در محیط های غیر مسکونی می باشد . معمول نیست که یک کاربرد مناسب برای چراغ های فلورسنت قاب دار ۴ * ۲ یا ۲ * ۲ در یک محل مسکونی ، در نظر بگیریم در حالی که کاربرد مناسب و رایج آن ها بیشتر در بسیاری از مجموعه های غیر مسکونی است . این امر با وجود سقف های دارای تایل اگوستیکی در اغلب فضاهای مسکونی ، مغایرت دارد . هرچند این قراردادها اغلب برای پاسخ دادن به پرسش های احتمالی و یا بازنگری در طرح ها ارزشمندند ، چراکه گاهی طرح ها بیشتر از آن چه که در قرارداد آمده ، ممکن است عمر کننده و برای بازنگری در آن ها می توان به اسناد طرح مراجعه نمود .

کدها و استانداردها یک نقش محدودی در نورپردازی ساختمان های مسکونی بازی می کنند . پراهمیت ترین کدهای فشرده به وسیله کدالکتریکی ملی ایجاد شده اند . اگرچه در حالی که کدهای محاوره ای انرژی یک نقش مهم در همه ساختمان های غیر مسکونی بازی می کنند ، به طور کلی برای ساختمان های مسکونی قابل اجرا نیستند . ( توجه داشته باشید کد انرژی کالیفرنیا به نورپردازی فلورسنت در آشپزخانه و حمام ها نیاز دارد ) . با وجود این مساله ، طراحی نورپردازی ساختمان های مسکونی بدون توجه به مبحث انرژی ، از لحاظ اجتماعی فاقد اعتبار خواهد بود . محدودیت کاربرد لامپ های التهابی و به کارگیری وسایل کنترل کننده ذخیره انرژی ، دو تکنیک اصلی در طراحی نورپردازی ، کاربرد کمی در فضاهای مسکونی دارند ، اگرچه مساله کلید قطع و وصل و مکان فیش برق جعبه تقسیم سیم ها ، نباید دور از چشم باشد .

در مقایسه با انواع دیگر ساختمان ها ، ساختمان های مسکونی ، تعداد محدودی کاربردها ، عملکرد نسبی و قابل پیش بینی دارند . این فعالیت ها و کاربردها عبارتند از یک عملکرد اتاق خانواده / نشیمن ، فضای تهیه غذا و غذاخوری ، عملکردهای توالت / حمام / آرایش و فضاهای با عملکرد همساز اطاق رخت کن / اتاق خواب . خانه ها ممکن است یک اتاق کار ، اتاق موزیک یا کارگاه داشته باشند ، اما معمول نیست که بیش از یک یا دو تا از این فضاها در یک فضای مسکونی وجود داشته باشد .

پروژه های مسکونی می توانند از ساده و متوسط تا بزرگ ، پیچیده و تجملاتی با بودجه های اختصاصی متغیر باشند .

مشکلات حل شده طراحی نورپردازی برای فضاهای مسکونی متوسط با بودجه های محدود به اندازه طراحی نورپردازی یک خانه عظیم با فضاهای ویژه ، نیاز به سیستم پیچیده کنترل و یک بودجه نامحدود ، چالش برانگیز است .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *