مقالات

پارکت چوبی و انواع آن

آشنا شدن با انواع و اقسام پارکت چوبی کمک می کند تا بتوانید با توجه به موقعیت مکانی و زمانی که در آن قرار گرفته اید انتخاب مناسب تری برای آسایش و آرامش بیشتر داشته باشید .

 پارکت Engineered چیست؟

هر تخته از سه تا چهار لایه چوب تشکیل شده است که با زاویه ای مناسب به یکدیگر چسبیده اند تا الواری به ضخامت 14 میلیمتر را شکل دهند. این نوع کفپوش دارای روکش چوب طبیعی به ضخامت 4 میلیمتر در بخش فوقانی است، بدان معنا که با سنباده زدن و ترمو شدن می شود در صورت خراشیده شدن، فرسوده شدن یا آسیب دیدن آنرا به حالت اولیه برگرداند.

مکانهای مناسب برای استفاده

هر کجا که آب و رطوبت نباشد امکان پذیر است. نصب چوب بر روی پلکان، وقت گیر، دشوار و پر سر و صداست و در برخی از موارد، نصب آن بسیار سخت است مانند دور و بر توالت و ستونها.

 مزایا پارکت Engineered

روشی که تولید می شود باعث می شود که کفپوش چوبی مهندسی شده را پایدارتر از پارکت چوبی یک تکه نماید و کمتر در معرض تغییرات ناشی از دما یا رطوبت اتاق قرار گیرد. این نوع کفپوش جذابتر از کفپوش لمینت است و در مقایسه با  پارکت چوبی یک تکه ارزانتر است.

معایب پارکت Engineered

معایب بسیار کمی دارد، اما نصب کام و زبانه دشوارتر از نصب کلیکی است و بسیار گرانتر از لمینت است.

پارکت Solid (یک تکه) چیست؟

هر تخته از یک تکه چوب به ضخامت 20 – 18 میلیمتری ساخته شده است و معمولا به بصورت کام و زبانه نصب می شود. کلیه انواع چوب از یک درجه سختی برخوردارند که حاکی از آن است که میزان آسیب رسانی، خم شدگی یا فرسودگیشان بطور روزمره چقدر است. کفپوش پارکت چوبی یک تکه می تواند سنباده زده شود و به حالت اولیه خود باز گردد، تعداد دفعات این کار به ضخامت اولیه پارکت بستگی دارد .

مکانهای مناسب برای استفاده

هر جا که فضای نسبتا آرامی داشته باشد، بویژه در راهروها و نشیمنها که می تواند به خوبی دیده شود.

مزایا پارکت Solid

بسیار شیک است به شرط آنکه بطور صحیح نصب شود و در صورتیکه مایل به فروش یا اجاره خانه خود باشید، بسیار مورد پسند قرار می گیرد.

معایب پارکت Solid

کفپوش پارکت چوبی یک تکه در شرایط نمناک باد می کند و در شرایط خشک کوچک می شود. نصب آن بسیار دشوار است زیرا می باید با چسب یا میخ نصب شود و نصب تخته های تکی با هم بسیار دشوار است زیرا آنها پس از تولید تغییر شکل می دهند. همچنین محصولات کم کیفیت تر آنها نیز بسیار گران هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *