مقالات

به طور مرتب کفپوش چوبی را تمیز کنید!

اولین قدم برای تمیز کردن کف چوبی منزل تان استفاده از جاروبرقی و همچنین جاروب یا غبار رویی سطح است.

جارو برقی: کفپوش های چوبی را روزانه یا حداقل هفته ای یک بار با سر های مخصوص کف های چوبی، جارو برقی بکشید. کشیدن منظم جاروبرقی گرد و غبار، آلودگی و دانه های ریزی را که بر روی سطح خط و لکه می اندازند، می زداید.

جاروب: برای جارو کردن کف چوبی جاروب با سری از جنس الیاف مصنوعی انتخاب کنید.

 

 

شستشو با چوب گردگیری: شستشو باید با یک صابون محلول ساده با pH خنثی و آب صورت گیرد؛ یا مقداری شوینده ی ملایم در یک سطل آب؛ یا یک محلول محتوی محصولات مخصوص کف های چوبی.

برای شروع، چوب گردگیری را در محلولی که آماده کرده اید مرطوب کنید، آن را کاملا بچلانید و در جهت رگه های چوب بر سطح بکشید. زمانی که آب سطل کثیف شد، آن را عوض کنید. البته حرفه ای ها معتقدند بهترین روش تمیز کردن، مالیدن پارچه ی مرطوب با دست بر کف های چوبی است. اما حتما از پارچه ها و چوب های گردگیری که آب از آنها می چکد، اجتناب کنید و اگر کف چوبی شما خیس شد، فورا آن را خشک کنید.

 

 

روشی دیگر: بعد از زدن جارو برقی یا جاروب، محلول پاک کننده ی خود را در یک بطری اسپری بریزید و روی کف اسپری کنید، سپس از یک دستمال گردگیری یا پارچه ی میکروفایبر برای خشک کردن استفاده کنید و در جهت رگه های چوب بکشید.

به این نکته توجه کنید که تمیز بودن کفپوش شما الزاما به معنی درخشان بودن آن نیست. اگر کف چوبی منزل شما درخشش خود را از دست داده است، بهتر است به کمک فردی حرفه ای دوباره آن را جلا دهید. فقط از موم زدن بر روی پرداخت پلی اورتان خودداری کنید.

 

 

از کثیف کردن کفپوش چوبی جلوگیری کنید!

نپوشیدن کفش در خانه، یکی از بهترین راه های جلوگیری از آلودگی است که خوشبختانه در فرهنگ ایرانی تقریبا در هر خانه ای این موضوع رعایت می شود. با این وجود باز هم تأکید می کنیم از پوشیدن کفش های ورزشی با کف ناصاف و کفش های پاشنه دار بر این سطوح خودداری کنید.

کارهایی که در تمیزکاری کفپوش چوبی نباید انجام دهید!

فرقی نمی کند کفپوش چوبی شما از چه جنسی است، هرگز از پاک کننده های مخصوص کف های وینیلی یا کاشی و سرامیک استفاده نکنید. محتویات آنها (موم های آکریلیک خود جلا دهنده) سبب می شود چوب لغزنده و به سرعت کدر شود.

کار دیگری که هرگز نباید انجام دهید، شستن کف چوبی است، زیرا ماندن آب بر روی آن پرداخت را کدر می کند، به چوب آسیب می زند و لکه به جا می گذارد. از زدن موم زیاد بر سطح برای بازگرداندن درخشش آن نیز خودداری کنید. در عوض در صورت کدر شدن سطح چوبی با چرم آن را جلا دهید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *