مقالات

طراحی دکوراسیونی زیبا بدون ست کردن

یکی از آداب و رسوم تزیین خانه های امروزی ست کردن وسایل فضای داخلی با هم می باشد که البته شیوه ی بدی نیست اما این قوانین رایج در طراحی دکوراسیون هیجان خلاقیت های الهام بخش و بدون برنامه ریزی شده را از انسان می گیرد در این مقاله با ما همراه باشید تا از تزیینات بدون قوانین سخت و دست وپا گیر بهره مند شوید

قوانین مربوط به رنگ در طراحی داخلی:

تعداد قوانین مربوط به رنگ در طراحی بی‌شمار است و ۹۹ درصد آن‌ها كاملا جعلی و قلابی هستند. مثلا یكی از قوانین رایج این است كه شما به هیچ وجه نباید اتاق خود را به رنگی تیره درآورید زیرا كوچك‌تر به نظر خواهد رسید.

اولا چنین قانونی به طور ضمنی می‌گوید كه چیزی اشتباه و غلط در اتاق‌های كوچك وجود دارد و دوما این حقیقت را نادیده می‌گیرد كه رنگ‌های تیره، مانند رنگ زغالی  به اتاق گرما، جذابیت، و البته رنگ اضافه می‌كنند.
فكر كنید اگر دیوارهای اتاق كِرم بودند، قطعا بسیار یكنواخت و كسل‌كننده می‌شدند. اما اكنون وقتی در آن حضور دارید كنتراست میان دیوارهای تیره و سقف روشن ارتفاع اتاق را بسیار بیش‌تر نشان می‌دهد.

همیشه وقتی صحبت از سقف می‌شود از خود می‌پرسیم قانون مربوط به رنگ‌كردن سقف چیست؟ حدس شما چیست. در این مورد هیچ قانونی وجود ندارد.

اگر می‌خواهید اتاق شما مرتفع به نظر برسد سقف آن را به رنگ روشن‌تری نسبت به رنگ دیوار درآورید. اگر مانند خودتان می‌خواهید اتاق‌تان را رنگ كنید و نمی‌توانید آن را صاف و یك‌دست درآورید، هم دیوار و هم سقف را به یك رنگ درآورید. این كار فضایی دنج و صمیمی به اتاق شما می‌دهد. حتی اگر سقف اتاق شما كوتاه است، تصمیم بگیرید كه می‌خواهید اتاق شما چه حسی داشته باشد سپس طبق این تصمیم اتاق خود را رنگ كنید.

همیشه کارفرماها می‌خواهند كه رنگ‌های موجود در دکوراسیون داخلی خانه‌یشان با هم هماهنگ باشند. اما این قانون از كجا نشئت می‌گیرد؟ قطعا از مشاهده طبیعت به چنین قانونی نمی‌رسیم. آیا تا به حال به رنگ‌های صورتی، قرمز، نارنجی، و بنفش موجود در یك گل رز دقت كرده‌اید؟ یا سایه‌های بی‌شمار رنگ سبز در یك صبح بهاری؟
اما زیبایی و دل‌ربایی از رنگ‌های غیرهماهنگ و در نتیجه از تركیب رنگی ارگانیك آن نشئت می‌گیرد.

یك لحظه صبر كنید: نظرتان در مورد قوانین چرخه رنگ چیست؟ اگر بخواهم صادق باشم باید بگوییم كه رنگ‌های اصلی، رنگ‌های ثانویه، و رنگ‌های مكمل ذهن را آشفته می‌كنند. بهتر است به جای این قوانین از طراحی داخلی لذت ببرید.

نكته این‌جاست كه چرخه رنگ در قرن ۱۸ توسط نقاشان و برای نقاشان ایجاد شد. و این اصلا به این معنی نیست كه باید از قوانین آن در خانه‌ها استفاده كرد.
آیا این انحراف از قوانین است؟ بله. اما توجه كنید كه اتاق‌های مطالعه، كه معمولا پالت رنگی آن‌ها نزدیك به چرخه رنگ است، اكثرا حسی پیش‌پاافتاده و تعمدی دارند. در طراحی اتاق‌هایی مانند اتاقی كه در عكس بالا می‌بینید از رویكردی آزادانه‌تر و ارگانیك‌تر استفاده شده و از طبیعت در طراحی آن الهام گرفته شده است. بهتر است چنین رویكردی به استفاده از رنگ‌ها داشته باشیم.
ما هیچ‌وقت نگران این مسئله نیستیم كه آیا سبز لیمویی موجود در برگ‌های جدید یك درخت همیشه بهار با رنگ سبز- خاكستری برگ‌های قدیمی هماهنگی دارند یا خیر. ما هرگز چنین چیزی را بد نمی‌پنداریم چراكه فكر می‌كنیم یك رنگ گرم در كنار یك رنگ سرد قرار گرفته است. اگر می‌خواهید در استفاده از رنگ‌ها یك قانون در اختیار داشته باشید، به طبیعت نگاه كنید.

پیش از به پایان بردن این بحث بهتر است یك نكته دیگر در مورد چرخه رنگ را با شما در میان بگذارم. به رنگ شكلاتی ملایم این اتاقِ كودك نگاه كنید. آیا زیبا و دلپذیر نیست؟ آیا می‌دانستید رنگ قهوه‌ای هیچ‌گاه در چرخه رنگ وجود نداشته است؟ همین نكته برای اثبات حرف‌هایمان در مورد چرخه رنگ كافی‌ست.

 قوانین مربوط به سبك در طراحی داخلی:

اگر فکر می کنید که برای رسیدن به یك طراحی خوب و درست باید یك سبك همسان و یك‌دست را در مبلمان خانه حفظ كرد. صادقانه بگویم من هرگز با واژه «باید» میانه خوبی نداشتم به ویژه وقتی صحبت از طراحی دکوراسیون داخلی خانه می‌شود.

 استفاده از سبك‌ها، رنگ‌ها، الگوها، بافت‌ها، سطح‌ها، اندازه‌ها، و حتی شكل‌های تركیبی بهترین راه برای ایجاد حس گرما، جذابیت، دلگرمی، و زیبایی در خانه است.
بنابراین تركیب كار خوبی است قطعا، اما نه فقط در سبك. سطوح فلزی را نیز با هم تركیب كنید.

 اگر چیزی را دوست دارید، می‌توانید از آن به‌درستی استفاده كنید.

مهم‌تر از همه، آیا نباید خانه ما روایت‌گر شخصیت ما و بازتابی از سلایق و خاطرات ما باشد؟ هیچ‌وقت این قانون كه همه‌چیز در خانه باید با هم هماهنگ باشد را نپذیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *