مقالات

قبل از طراحی اتاق کار در منزل بخوانید!

یک دفتر کار ایده آل باید به نحوی طراحی و انتخاب شود که به هیچ وجه محیطی کسل کننده نداشته باشد و در کنار عملکرد و توانایی های شما، نوعی نقطه قوت ویژه محسوب شود که موجب افزایش کارایی تان می گردد.طراحی و ایجاد یک دفتر کار خانگی با کاربردهای مورد انتظار شخصی، می تواند لازمه هر شغل و حرفه ای باشد.

 

مکان مناسب برای نشستن
شاید کمی عجیب به نظر برسد که محل کار و نشستن را به عنوان اولین و مهم ترین موضوع در اینجا مطرح می کنیم. اما بهتر است در ارتباط با این موضوع به نحو دیگری فکر کنید. صندلی شما که روی آن می نشینید و کارهایتان را انجام می دهید، جایی است که بیشترین زمان در طول روز را در آنجا صرف می نمایید. بر اساس تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است، دریافته ایم که ما به طور روزانه، زمانی در حدود 13 ساعت را به نشستن و کار کردن می پردازیم.
جایگاهی که در آن می نشینید می تواند به درستی شخصیت شغلی شما را نشان دهد. سعی کنید دو صندلی راحتی هم در سمت دیگر میز کارتان قرار دهید تا بتوانید در زمان های لازم با ملاقات کنندگان و میهمانانتان دیدار کنید. همچنین اگر تمایل داشتید می توانید برای ملاقات هایتان در گوشه دیگری از اتاق چند صندلی و یک میز مجزا تهیه کنید.

 

تامین نور کافی
لازم به تاکید نیست که اگر می خواهید در ساعت های طولانی به کار بپردازید، بایستی اتاقتان نور کافی داشته باشد تا چشمانتان خیلی زود خسته نشوند. برای این منظور سعی کنید از ترکیب چند منبع نورانی برای روشن نگاه داشتن دفتر کار بهره گیرید و اطمینان حاصل کنید که در تمام قسمت های اتاق به میزان کافی روشنایی وجود دارد. همچنین وجود منابع نوری مختلف در اتاق باعث می شود که هر قسمت از اتاق را مطابق میل خودتان و کارایی مورد انتظارتان روشن کنید. می توانید در دفتر کارتان از سه نوع نور مختلف استفاده کنید:
نور محیطی: نوری است که بیشتر قسمت های اتاق را روشن می کند و معمولا از بالا تابیده می شود. نور چراغ های سقفی جزو این دسته هستند.
نور متمرکز: برای ایجاد هایلایت و همچنین توجه به یک نقطه خاص از اتاق استفاده می شود. به عنوان مثال نوری که مستقیما به یک اثر هنری روی دیوار، یا قفسه کتاب ها و یا شومینه تابیده می شود به عنوان نور متمرکز در نظر گرفته می شود.
نور کار: این نور به طور مستقیم میز کار شما را در هنگام انجام وظایفتان روشن می کند.
برای داشتن نتیجه بهتر در دکوراسیون دفتر کار و به منظور بالا بردن کارایی خود، بهتر است ترکیب این سه نوع نور را در اتاق کارتان مورد استفاده قرار دهید.

 

برقراری نظم و ترتیب
هیچ فاکتوری بیشتر از نظم و انضباط و داشتن یک میز کار تمیز و مرتب، به افزایش کارایی و بهبود عملکرد شما کمک نمی کند. اما زمانی که میزتان با انبوهی از کاغذها و پوشه ها پوشیده شده باشد، تمام امورتان تحت تاثیر این بی نظمی ها قرار می گیرد و به درستی نمی توانید وظایفتان را انجام دهید. بنابراین هنگام طراحی دفتر کارتان حتما کمدها و قفسه های کافی برای نظم دادن به وسایلتان در نظر بگیرید. پیش از خرید وسایل و دکوراسیون اتاق، بنشینید و در مورد اقلام مورد نیاز برای کارتان خوب فکر کنید.

 

شخصی سازی دفتر کار
پس از خرید و تهیه وسایل اصلی محیط کار و طراحی چیدمان دکوراسیون، می توانید به جزئیات تاثیرگذار اتاق بپردازید. ممکن است شخصی سازی دفتر کارتان در نگاه اول به نظر امری غیرضروری و بی اهمیت جلوه کند. اما این کار برای سلامت روانتان و بازتاب شخصیت درونی شما در محیط کار بسیار لازم و ضروری است. استفاده از رنگ های مورد علاقه و دلخواه در دکوراسیون دفتر کار ساده ترین و قدرمندترین ابزار شما برای شخصی سازی محیط کار است. حتی اگر برای به کارگیری این رنگ ها دچار محدودیت هستید، باز هم از آنها صرف نظر نکنید و در رنگ آمیزی وسایل اتاق، هر چند اندک، از طیف رنگی مورد علاقه خودتان استفاده نمایید.
وقتی به فکر طراحی دفتر کار در منزل خودتان هستید، باید بدانید که مهم ترین اصل، اجتناب از محیطی خسته کننده و کسالت آور است. پس بایستی تمام ایده های خود را برای دکوراسیون دفتر کارتان به گونه ای پیاده سازی نمایید که با انرژی مثبت و ایجاد انگیزه در انجام کارهایتان همراه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *