مقالات

چگونگی دکوراسیون رسمی یا غیر رسمی

کسانی که می‌خواهند دکوراسیون رسمی یا برعکس آن غیررسمی یا هر دو را داشته باشند باید نکاتی را رعایت نمایند که نشانه ی رسمی یا غیر رسمی بودن دکوراسیونشان باشد با ماهمراه باشید تا با چگونگی رسمی بودن یا غیر رسمی بودن آشنا شوید .

۱. رنگ

دکوراسیون رسمی: بهتر است از رنگ‌های پخته و غلیظ استفاده شود تا حسی از سنگینی و وقار را در فضا به وجود آورد. رنگ‌های تیره مثل قهوه‌ای، زرشکی و سرمه‌ای یا رنگ‌های لوکس مانند طلایی و نقره‌ای می‌توانند انتخاب خوبی برای یک دکوراسیون رسمی باشند .

دکوراسیون غیررسمی: در این دکور رنگ‌های پاستلی و شاد پادشاهی می‌کنند. یکی از خصیصه‌های اصلی یک فضای راحت و غیررسمی، شادی‌آور بودن آن است که رنگ می‌تواند در این زمینه تأثیر بسزایی داشته باشد. رنگ‌ها باید طوری انتخاب شوند که به این فضا احساس سبکی دهند.

۲. مصالح

دکوراسیون رسمی: مصالح بیشتر باید به سمت مصالح طبیعی و با ظاهری محکم و منسجم بروند. انواع سنگ‌ها مخصوصا مرمر و گرانیت، چوب‌های طبیعی مرغوب با برش‌های دقیق و تمیز، بتن و فلز می‌توانند گزینه‌های انتخابی مناسب برای یک فضای رسمی باشند.

دکوراسیون غیررسمی: مصالح در این فضا به‌هیچ‌وجه نباید حس سنگینی، خشونت و محکم بودن را القا کنند. به همین دلیل مواد جدید مانند انواع پلاستیک‌ها در قالب‌های مختلف، چوب‌های معمولی، کاشی و سرامیک در یک دکور غیررسمی مناسب‌تر هستند.

۳. مبلمان

دکوراسیون رسمی: مبل‌ها در این نوع دکور دارای دسته‌ها و پایه‌هایی غیر مبله بوده و پشتی‌ها و نشیمن‌ها سفت و محکم هستند. مبل‌ها به‌گونه‌ای هستند که خودبه‌خود ما را وادار به مرتب و صاف نشستن می‌کنند. اثری از کوسن‌ها دیده نمی‌شود یا تعداد آنها بسیار محدود است.

دکوراسیون غیررسمی: مبل‌های راحتی که اگر بخواهیم می‌توانیم روی آنها دراز بکشیم، با پشتی‌ها و نشیمن‌های شل و نرم، مطمئنا یکی از خصیصه‌های اصلی دکور غیررسمی هستند. کوسن‌های زیاد و با ابعاد متفاوت حس راحتی بیشتری به این مبل‌ها می‌دهند.

۴. لوازم دکوری

دکوراسیون رسمی: در این فضاها معمولا از دکوری‌های جدی‌تر و کمتر استفاده می‌شود؛ زیرا به میزانی که به تزیینات فضا افزوده می‌شود، از رسمی بودن آن کاسته می‌شود. تنوع شکلی و رنگی کمی در دکوری‌ها به چشم می‌خورد.

دکوراسیون غیررسمی: دکوری‌ها در یک دکور غیررسمی باید به شادتر و بیشتر کردن حس راحتی آن کمک کنند؛ مثلا در فضایی که کلکسیونی از نقاشی‌های ساده صاحبخانه روی دیوار نصب‌شده، بیشتر می‌توانیم خودمان را ابراز کنیم، چون می‌دانیم آنجا فضایی است راحت و بی‌پروا.

۵. فرش

دکوراسیون رسمی: فرش‌های دستبافت ایرانی با طرح و رنگ‌های سنگین به فضا وقار و جدیت می‌دهند. فرش‌های پوست نیز انتخاب خوبی برای دکور رسمی هستند. فرش ابریشم نیز به لحاظ ارزشمندی بالایی که دارد، از راحتی فضا کاسته و بر رسمی بودن آن تأکید می‌کند.

دکوراسیون غیررسمی: فرش‌های مدرن فانتزی بهترین انتخاب برای یک دکور غیررسمی و راحت هستند. اگر هم به طرح‌های مدرن علاقه‌ای ندارید، گلیم‌ها می‌توانند انتخاب شما باشند. راستی فراموش نکنید هرچه پرز فرش‌ها بلندتر می‌شود، رسمی بودن فضا کمتر می‌شود.

۶. پرده

دکوراسیون رسمی: به میزانی که مقدار پارچه، ضخامت پارچه و لایه‌های آن بیشتر می‌شود، فضا نیز رسمی‌تر می‌شود. ضمنا شکل پرده نیز تأثیر زیادی دارد؛ به‌عنوان‌مثال پرده‌های والان‌دار، پرده‌های کرکره‌ای و شیدهای رومن به فضا حالت خشک‌تر و جدی‌تری می‌دهند.

دکوراسیون غیررسمی: هرچه پرده سبک‌تر، نازک‌تر و دارای طرح و رنگ‌های شادتری باشد، از رسمیت فضا می‌کاهد. پرده‌های حریر بهترین انتخاب برای فضایی است که می‌خواهید کاملا راحت و غیررسمی باشد. رول شیدهای ساده و نیم‌پرده‌ها نیز می‌توانند گزینه مناسبی برای این منظور باشند.

۷. لوازم‌خانگی

دکوراسیون رسمی: شاید در انتخاب این‌گونه وسایل دست‌مان زیاد باز نباشد اما در همین بازه محدود هم می‌توانیم اندکی تفاوت قائل شویم. برای مثال لوازم‌خانگی تمام‌استیل حالت رسمی‌تری به آشپزخانه می‌دهند؛ مخصوصا وقتی به‌صورت توکار طراحی ‌شوند. ضمنا خطوط صاف و زوایای تیز آنها نیز تأثیر زیادی ایجاد می‌کند.

دکوراسیون غیررسمی: لوازم‌خانگی رنگی بهترین انتخاب برای یک دکور غیررسمی است. همچنین لبه‌های خمیده، خطوط و زوایای نرم به فضا حس راحتی و انعطاف‌پذیری بیشتری می‌بخشد. جنس‌های پلاستیکی انتخاب‌های بهتری برای فضاهای غیررسمی است.

۸. گیاهان

دکوراسیون رسمی: در این فضا گیاهانی ایستاده و محکم مثل درختچه‌های خانگی ازجمله بامبوها و بونسای‌ها به‌خوبی یادآور رسمی بودن خانه است. گیاهانی با برگ‌ها و گل‌های بزرگ‌تر بر رسمی بودن خانه می‌افزاید. اگر می‌خواهید از شاخه گل‌ها برای تزیین میز استفاده کنید، بهتر است در چیدن مرتب آنها در گلدان دقت کنید. فراموش نکنید تعداد گلدان‌ها زیاد نباشد.

دکوراسیون غیررسمی: گیاهان آبشاری و رونده برای فضاهای غیررسمی مناسب‌تر است. ایجاد گوشه‌ای پر از گلدان‌های رنگارنگ و گیاهان کوچک و بزرگ اتفاقی است که می‌تواند فضای شما را از جدی و خشک بودن خارج کند. در فضای غیررسمی خود می‌توانید گیاهان را از زمین تا سقف در هر ارتفاعی قرار دهید.

۹. ظروف

دکوراسیون رسمی: چینی‌های مرغوب، سیلورها و کریستال‌ها بهترین گزینه‌ها برای یک دکوراسیون رسمی است. شکل ظروف نیز مهم است، اشکال هندسی‌تر با خطوط صاف و مستقیم، حس رسمیت بیشتری القا می‌کند.

دکوراسیون غیررسمی: طرح‌های گل‌گلی سنتی یا سفال‌هایی که این روزها دوباره مد شده‌، کاملا مناسب برای دکوراسیون غیررسمی است. ظرف‌های چوبی، بامبو، پلاستیک‌های فشرده و محافظ زیست نیز در این نوع دکور به چشم می‌خورد. همچنین فرم‌های دایره‌ای و بی‌شکل حس راحتی بیشتری ایجاد می‌کند.

۱۰. لوازم روشنایی

دکوراسیون رسمی: در یک فضای رسمی از نورهای رنگی استفاده نمی‌شود. لوازم روشنایی نیز معمولا از میان لوسترهای کریستال یا روشنایی‌های مدرن با اشکال مشخص و تعریف‌شده انتخاب می‌شوند. آباژورهای پایه‌بلند برای این فضاها مناسب‌ترند. استفاده از شمع‌ها بیشتر به شکل و نوع جاشمعی آنها بستگی دارد اما شمع‌های بلند و لاغر برای این‌گونه فضاها مناسب‌ترند.

دکوراسیون غیررسمی: در یک فضای غیررسمی علاوه بر لامپ‌های معمولی، ریسه‌های نوری و آباژورهای فانتزی می‌توانند حس راحتی بیشتری به فضا دهند. شمع‌ها برای دکور غیررسمی نیز جذاب به نظر می‌رسند اما باید از استفاده از آنها با جاشمعی‌های پایه‌بلند که حالت رسمی دارند، اجتناب کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *