مقالات

جایگاه طرح و هنر در دکوراسیون داخلی

وقتی به واژگان طرح و هنر فکر می‎کنیم، می‌بینیم که هر دوی آنها معانی و مفهوم خاص خود را دارند. گاهی اوقات درون مایه این دو واژه با هم ادغام می‎شود و خیلی سخت بتوان تعیین کرد کدام مقوله متعلق به طرح و کدام یک در زیر مجموعه  هنر قرار دارد. در برخی شرایط، طرح‎های زیبایی را دیده‎اید که  هنری در نظر گرفته شده‎اند.
هنر می‌تواند در برخی از شرایط کاربردی شود

درست است برای خلق هنر به هدف خاصی نیاز نیست و هنر نمی‎تواند کاربردی یا ابزار مفید اجرای عملی قلمداد شود اما اینکه فرض کنیم هتر فاقد هر نوع نقش کاربردی است،فرضیه‎ای نادرست است. در حقیقت نمونه‎های فراوانی در حوزه دکوراسیون داخلی وجود دارد که گویای این مطلب است. حتی هنر را به عنوان نوعی خالص سازی زیبایی در نظر گرفته‎اند، به این معنی که قابل تحسین است.
طرح حتما باید کاربردی باشد

در نقطه مقابل هنر، طرح با نیت کاربردی اجرا می‎شود. طرح هم هدف دارد و باید به صورت موثر بارگیری شود. برای اینکه طرحی موفق از کار در‎آید باید با اهداف عمدی کاربردی ادغام شود. البته در برخی موارد، استثنا وجود دارد. بعضی قطعات هنری می‌توانند از کاربرد بیشتری در مقایسه با طرح‎ها برخوردار باشند.
کاربرد جداگانه در هنر معماری

در رشته معماری ، طرح و هنر می‎توانند یک درون مایه زیبا و پرمعنا با هم خلق کنند. اما در این حوزه، لزومی ندارد طرح بسیار بزرگ در نظر گرفته شود و یا هنر حتما زیبا باشد.
هنرمند و صنعتکار

علاوه بر تفاوت بین هنر و طرح، باید به تمایز بین هنرمند وطراح با صنعت‌کار نیز اشاره کرد. هرچند آنقدر هم آسان نیست. همه  ما می‌دانیم که هنرمند، گاهی اوقات به عنوان صنعت‌کار قلمداد شود یا برعکس. نمونه معروف همین «مایکل آنجلو» است که هم مجسمه‎ساز و هم نقاش است و در عین حال مهندس معمار. حالا به نظر شما خیلی سخت نیست که بتوان حدس زد او دقیقا هنرمند است یا صنعت‌کار.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *