مقالات

تفاوت تمیز کردن پوستر دیواری و کاغذ دیواری

تفاوت تمیز کردن میان پوستر تفاوتی میان پوستردیواری و کاغذ دیواری از این لحاظ یعنی چه؟ پوستر دیواری قابل شستشو یعنی چه؟ برای پاسخ به این سوال ها این مطلب را از دست ندهید.
در ابتدا باید بدانیم که پوستر دیواری و کاغذ دیواری چگونه ساخته می شوند.
پوستر دیواری از دو لایه تشکیل شده است:
در لایه زیرین کاغذ دکوراتیو قرار گرفته که چسب کاغذ دیواری بر روی آن زده می شود و بر روی دیوار قرار می گیرد. این کاغذ مشخصات فیزیکی خاصی دارد که بتواند در جذب چسب و چسبیده شدن به دیوار به خوبی عمل کند.
در لایه رویه، از پی وی سی مخصوص استفاده می شود که این PVC می تواند دارای بافت و یا ساده باشد که چاپ با جوهر های مخصوص مقاوم در برابر آب بر روی این لایه انجام می شود.
ضخامت لایه PVC زیر یک میلیمتر می باشد و ضخامت چاپ بر روی آن حدود 10 میکرون می باشد. این ضخامت پوستر دیواری را ضد آب نمی کند بلکه فقط در برابر مواد خارجی احتمالی آن را مقاوم می کند که بتوان در صورت آغشته شدن به آنها، با یک دستمال نمدار و نرم آن را پاک نمود بدون آنکه مواد آغشته کننده به عمق آن نفوذ کنند. از طرفی PVC نباید به صورت 100 درصد جلوی نفوذ آب را بگیرد چرا که برای تعویض پوستردیواری نیاز است که کاغذ خیس شود تا آنکه آب به چسب پشت کاغذ برسد و چسب را در خود حل کند تا بتوان کاغذ را از دیوار جدا کرد.

 

شستشوی پوستر دیواری

با توجه ساختار فیزیکی که در بالا شرح داده شد، پوستردیواری قابل شستشو با شلنگ و سطل آب نمی باشد و یا حجم زیادی از رطوبت را نمی تواند تحمل بکند.
پس به صورت خلاصه می توان گفت که قابل شستشو بودن پوستر دیواری یعنی آنکه شما می توانید با دستمال نرم و مرطوب و حتی با کمی مواد شوینده سبک و نه حلالهای قوی، پوستر دیواری ( پوستر دیواری سه بعدی ) را تمیز نمایید و اگر برای شستشو از سطل آب و شلنگ مشابه شستشوی کاشی های دیواری استفاده کنید باعث می شوید که کاغذ از روی دیوار جدا شود.در واقع عبارت شستشو به اشتباه در صنعت کاغذدیواری جا افتاده و شاید عبارت تمیزکردن کاغذدیواری به جای شستشوی آن عبارت صحیح تری می بود.

شستشوی کاغذدیواری

در خصوص کاغذدیواری موضوع کمی متفاوت است. لایه زیرین کاغذ دیواری مشابه پوستردیواری می باشد اما در لایه رویه، هنگامی که کاغذ توسط PVC پوشانده شد، عملیات برجسته سازی PVC به صورت موضعی در چندین مرحله انجام می شود و پس از آن عملیات چاپ در چند مرحله بر روی PVC انجام می گردد و پس از آن در قسمت پایانی پوششی شفاف بر روی آن قرار می گیرد که از لایه های زیرین محافظت کند. این پوشش مقاوت فیزیکی بالاتری به کاغذدیواری می دهد که نسبت به پوستر آن را مقاومتر می کند.
در مورد کاغذدیواری مقاومت در برابر رطوبت بیشتر است اما همچنان نحوه جدا کردن کاغذ دیواری مانند پوستر توسط آب می باشد و به همین دلیل کاغذدیواری را نیز مانند پوستردیواری نمی توان با شلنگ و سطل آب شستشو کرد.

اصولا مقایسه کاغذدیواری و پوستردیواری به لحاظ تفاوتهایی که دارند و انتظار یکسان از آنها در برابر پدیده های فیزیکی امری اشتباه است.

با توجه به توضیحات داده شده و آشنایی با ساختار پوستر دیواری، بهترین راه حل برای تمیز کردن پوستر دیواری استفاده از دستمال نرم مرطوب پارچه ای می باشد و در صورت نیاز به مواد شوینده چند قطره مایع ظرفشویی در یک سطل آب حل کرده و از آن استفاده گردد.

به هیچ وجه از دستمال های زبر، دستمال کاغذی، کاردک و یا سیم ظرفشویی برای تمیزکردن پوستر استفاده نگردد این امر موجب خشدار شدن پوستر دیواری می شود.

از مواد شوینده سبک و رقیق شده استاندارد میتوانید برای شستشوی پوستر دیواری به صورت موضعی استفاده کنید.

به هیچ وجه از مواد شوینده قوی مانند جوهر نمک، سفید کننده ها، استون، تینر، بنزین و امثالهم استفاده نکنید.

میزان رطوبت دستمال نباید به حدی زیاد باشد که آب به داخل کاغذ نفوذ کند و در محل درزها می بایست دقت بیشتری به خرج داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *