مقالات

زیبا سازی فضای داخلی با گچبری

در معماری سنتی ایرانی ، گچبری از پرطرفدارترین تزیینات دکوراسیون داخلی می باشد که انواع و اقسام مختلفی دارد و به شکلهای متفاوتی اجرا می شود که در این مقاله به چگونگی زیبا سازی فضای داخلی خانه با گچبری می پردازیم .

گچبری چیست؟

پیش از هر چیز بهتر است با مفهوم گچبر ی در معماری بیشتر آشنا شویم، هنر گچبری سنتی در واقع آذین سقف با گچ می باشد که معولا در مرکز آن چلچراغ، لوستر و یا نور افشان قرار می گیرد و جلوه ی لوکسی به فضای داخلی می بخشد که امروزه  انواع و اقسام گوناگونی دارند که در ادامه بیشتر به توضیح آن می پردازیم.

اهمیت گچبری

اگر نمای بیرونی یک بنا را به عنوان بدنه ساختمان در نظر بگیریم قطعا فضای داخلی ساختمان در حکم روح بنا می باشد، درنتیجه جلوه ی فضای داخلی یک ساختمان اهمیتی دو چندان دارد. گچبری یکی از تزییناتی است که  تاثیر بسیار زیادی در نمای داخلی ساختمان دارد طوری که جلوه ی خاصی به فضای داخلی  می بخشد علاوه بر آن این هنر به فضا عمق می بخشد و جلوه ی فضای شما را دو چندان می کند.

انواع گچبری

همان طور که گفته شد انواع و اقسام گوناگونی دارند که می توانید با توجه به سبک دکوراسیون خود آن را برای فضای داخلی تان انتخاب کنید. از انواع آن  می توان به گچبری مدرن، پلی استایرن، پیش ساخته سقف، بدون رابیتس و میلگرد و … اشاره کرد.

مدرن

شاید در نگاه اول گچبری تنها برای فضاهای لوکس و تاریخی مورد استفاده قرار بگیرد  اما بد نیست بدانید که امروزه گچبری های مدرن جای خود را در دکوراسیون داخلی باز کرده اند و یکی از پر طرفدارترین تزییات برای سقف های فضاهای داخلی مختلف محسوب می شوند. استفاده از گچبری مدرن سقف به همراه نورپردازی جلوه زیبایی به منازل می دهد وتحول چشمگیری در نمای داخل منزل ایجاد می کند.

پیش ساخته سقف

گچبری پیش ساخته سقف جدیدترین نوع  است که در حال حاضر با بهترین کیفیت و بدون هیچ گونه بهم ریختگی و به سرعت اجرا می گردد. این سبک از که بسیار سبک و مقاوم می باشد و زیبایی خاصی را به دکوراسیون داخلی شما می بخشد.

پلی استایرن

این نوع از گچبری در واقع نوعی گچبری پیش ساخته با استفاده از فوم های فشرده از جنس پلی استایرن می باشد.  پلی استایرن بهترین جایگزین گچبری های سنتی و رابیتس کاری است . و استفاده از این روش باعث افزایش سرعت و استحکام گچبری می شود. همچنین یکی دیگر از مزایای این نوع ، کاهش هزینه ها و بهم ریختگی در ساختمان است.

بدون بدون رابیتس و میلگرد

گچبری بدون رابیتس و میلگرد روش پرطرفدار می باشد که مزایای بسیاری نسبت به سایر گچبری ها دارد که می توان از جمله آن ها به موارد زیر اشاره کرد :

  • مقاوم در برابر زلزله
  • قابلیت عبور تجهیزات ساختمانی مانند کابل ، لوله ، سیم و…
  • سبک و عایق صوت و حرارت و رطوبت
  • سرعت اجرای بالا
  • کاهش بار اضافی در ساختمان
  • مناسب و اقتصادی
  • قابلیت نور پردازی و رنگ پذیری فوق العاده سریع پلاستیک و اکرلیک
  • قابلیت اجرای انواع سیستمهای هالوژنی نور مخفی ، اتوبوسی ، گلویی ، اوپن آشپزخانه و…
  • بدون ترک و درز و نشست و اکسیدگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *