مقالات

فلسفه زیبایی باغهای مینیاتوری ژاپنی

باغ ژاپنی و فرانسوی باغی به رنگ طبیعت

باغ های ژاپنی باغ های  سنتی هستند که طرح های آنها با ایده های زیبایی شناسی و فلسفی ژاپن همراه است، از تزئین های مصنوعی اجتناب می کنند و چشم انداز طبیعی را برجسته می کنند. گیاهان و مواد فرسوده، سالم به طور کلی توسط طراحان باغ ژاپنی برای نشان دادن چشم انداز طبیعی باستانی و دور افتاده مملوس میشود.  در دوران امپراطوری ژاپن و  دوره Edo  هنر باستانی ژاپن الهام بخش طراحان باغ  قرار میگرفته است . باغ­های ژاپنی الگوی کوچکی از زیبایی­های طبیعت هستند در واقع به نماد ونشانی از اندیشه ژاپنی، تصویر گر سیر تکاملی آیینی، فرهنگی وهنر این مردم به عنوان یک واحد  طبیعی، مذهبی،اسطوره­شناسی، زیباشناسی ونمادشناشی مردمان این مرز و بوم می پردازد.

بررسی نگرش ژاپنی به باغ و طبیعت

ریشه ها ایده این باغ های منحصر به فرد در طول دوره Asuka آغاز شد. بازرگانان ژاپنی شاهد باغ هایی بودند که در چین ساخته  میشدند و بسیاری از تکنیک ها و سبک های باغبانی چینی را به ژاپن بازگرداندند. امروزه سنت هنر باغبانی ژاپن هنوز در سراسر جهان محبوب است و در بسیاری از کشورهای شرقی و غربی از ستت های ژاپنی در طراحی باغ های خود استفاده میکنند .  باغ های ژاپنی برای اولین بار در جزیره Honshu، جزیره مرکزی ژاپن ظاهر شد. زیبایی شناسی این باغها متاثر از  ویژگی های متمایز چشم انداز Honshu: قله آتشفشانی ناهموار، دره های باریک، جریان کوه با آبشارها، دریاچه ها و سواحل سنگی کوچک است. همچنین تحت تأثیر انواع غنی گل ها و گونه های مختلف درخت ها، به خصوص درختان همیشه سبز، در جزایر، و چهار فصل مجزا در ژاپن، از جمله تابستان های گرم و مرطوب و زمستان های برفی هستند.باغ های ژاپنی ریشه در دین ژاپنی شینتو دارند، داستان آن ها از ایجاد هشت جزیره کامل و شینچی، دریاچه خدایان شروع شد . شینتو پیش از میلاد به کامی، خدایان و ارواحی که در  سواحل و  جنگل های سراسر جزیره  پیدا میشدند برمیگردد. زیارتگاه های پیشوقیان اغلب به شکل سنگ های نامتقارن و  یا درختانی که با سیم های فیبر برنج (شیمنووا) مشخص شده اند  و در باغها  معمولا سنگ های سفید یا سنگ های قیمتیکه نماینگر نماد خلوص تزیین میشدند . حیاط سفید سبز به ویژگی های متمایزی از زیارتگاه های شینتو، کاخ های امپریال، معابد بودایی و باغ های زین تبدیل شده اند .

باغهای ژاپنی  از سال 522 ملادی به شدت تحت تأثیر فلسفه چینی دائومیسم و ​​آمیدا بودیسم قرار گرفته اند . به عقیده  مردم بومی در ژاپن، پنج جزیره در افسانه چینی تبدیل به یک جزیره به نام Horai-zen یا Mount Horai شده است .

عناصر باغ ژاپنی  :

اب

توانایی جذب ماهیت طبیعت باغ های ژاپنی را به ناظران متمایز و جذاب می سازد. باغ های ژاپنی سنتی در سبک های مختلف از باغ های مدرن متفاوت هستند. کنتراست بین گل های باغ غربی و باغ های ژاپنی عمیق است. “باغ های غربی به طور معمول برای تجدید نظر بصری بهینه شده اند، در حالی که باغ های ژاپنی با اندیشه های معنوی و فلسفی در ذهن طراحی شده اند.” باغ های ژاپنی همیشه به عنوان نمایشی از یک محیط طبیعی در نظر گرفته شده اند. ژاپنی ها همواره با سرزمین خود و روحیه هایی که طبیعت دارند، ارتباط معنوی دارند، که این امر به این دلیل توضیح می دهد که آنها ترجیح می دهند مواد طبیعی در باغ های خود را ترکیب کنند. باغ های ژاپنی سنتی را می توان به سه نوع تقسیم کرد: tsukiyama (باغ های تپه)، karesansui (باغ های خشک) و باغ chaniwa (باغ چای). هدف اصلی یک باغ ژاپنی، تلاش برای فضایی است که زیبایی طبیعی طبیعت را جذب می کند.

فضای کوچکی که برای ایجاد این باغ ها ارائه می شود معمولا باغبانان چالشی است. با توجه به اهمیت مطلق ترتیب سنگ های طبیعی و درختان، یافتن مواد مناسب بسیار انتخابی می شود. آرامش چشم انداز ژاپنی و ساختارهای ساده اما عمیق باغ های ژاپنی، این است که واقعا باغ ها را منحصر به فرد می سازند. “دو اصل اصلی در یک باغ ژاپنی، کاهش و نماد سازی اند.”

آبشار در باغ Nanzen-ji در کیوتو

باغ های ژاپنی همیشه دارای آب، یا یک حوضچه یا جریان، یا در باغ سنگ خشک، توسط شن و ماسه سفید نشان داده شده است. در نماد بودایی، آب و سنگ یین و یانگ هستند، دو طرف که تکمیل و تکمیل یکدیگرند. یک باغ سنتی معمولا دارای حوضچه ای نامنظم است و یا در باغ های بزرگتر، دو یا چند حوض از طریق یک کانال یا جریان و یک آبشار، یک نسخه مینیاتوری از آبشارهای کوه معروف ژاپن است.

در باغ های سنتی، حوضچه ها و رودخانه ها به دقت قرار می گیرند با توجه به جغرافیای بودایی، هنر و علم قرار دادن چیزهایی در محل که بیشتر به جذب ثروت خوب است. قوانین برای قرار دادن آب در اولین کتابچه راهنمای باغ های ژاپنی، Sakuteiki یا “ایجاد باغ ها” در قرن 11 ارائه شد (نگاه کنید به “ادبیات” در زیر). با توجه به Sakuteiki، آب باید از شرق یا جنوب شرقی وارد باغ شود و به سمت غرب حرکت کند؛ زیرا شرق خانه اژدهای سبز (seiryu) است که الهیات چین باستان در ژاپن اقتباس شده است و غرب خانه ببر سفید، الهیات شرق. آب روان از شرق به غرب بدرفتاری خواهد کرد و صاحب باغ سالم خواهد بود و زندگی طولانی دارد. با توجه به Sakuteiki، یکی دیگر از آرایش مطلوب است برای آب از شمال جریان است، که نشان دهنده آب در کیهانشناسی بودایی، به جنوب، که نشان دهنده آتش، که مخالف (یین و یانگ) است و به همین دلیل موفق خواهد شد.

Sakuteiki چندین چشم انداز مینیاتوری را با استفاده از دریاچه ها و جریان ها توصیه می کند: “سبک اقیانوس”، که ویژگی های سنگ هایی دارد که به نظر می رسد توسط امواج، ساحل شنی و درختان کاج فرسوده شده است. “سبک رودخانه گسترده”، بازسازی مسیر یک رودخانه بزرگ، سیم پیچ مانند یک مار؛ سبک “حوض آباد”، یک حوضچه هنوز بزرگ با گیاهان آبزی؛ “سبک کوهستانی”، با بسیاری از سنگ ها و آبشارها؛ و سبک “نامه های رز”، چشم انداز عجیب و غریب با گیاهان کوچک، گیاهان کم، آرامش ملایم و بسیاری از سنگ های تخت پراکنده است.

باغ های سنتی ژاپنی جزایر کوچک در دریاچه ها دارند. در باغهای مقدس معبد، معمولا جزیره ای است که نشان دهنده کوه Penglai یا Mount Hori، خانه سنتی از Immortals هشت است.

Sakuteiki انواع مختلفی از جزیره مصنوعی را توصیف می کند که می تواند در دریاچه ایجاد شود، از جمله “جزیره کوهستانی” که از سنگ های عمودی متخلخل مخلوط شده با درختان کاج، محصور شده توسط یک ساحل شنی؛ “جزیره سنگی” که از سنگهای “عذاب” تشکیل شده است که به نظر می رسد که توسط امواج دریا مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند، همراه با درختان کاج کوچک و باستانی با اشکال غیر معمول؛ “ابر ابر”، ساخته شده از شن و ماسه سفید در اشکال سفید شده از یک ابر کومولوس؛ و “جزیره مه آلود”، یک جزیره کم شن و بدون سنگ یا درخت.

یک آبشار یا آبشار یک عنصر مهم در باغ های ژاپنی است که نسخه کوچک آبشارهای کوه های ژاپنی است. Sakuteiki هفت نوع آبشار را توصیف کرد. این یادداشت می گوید که در صورت امکان یک آبشار باید به سمت ماه روبرو باشد و باید طراحی شود که بازتاب ماه را در آب بگیرد.

سنگها و شن و ماسه

سنگ، شن و ماسه یکی از ویژگی های اساسی باغ ژاپنی است. یک سنگ عمودی ممکن است نماینده کوه هاری، خانه افسانه ای از ابدیت هشت یا Mount Sumera از آموزش بودایی یا پریدن کپور از آب باشد. سنگ صاف ممکن است زمین را نمایان سازد. شن و ماسه یا شن می تواند یک ساحل یا رودخانه جریان داشته باشد. سنگها و آب همچنین نماد یین و یانگ (در و یو ژاپنی) در فلسفه بودایی است؛ سنگ سخت و آب نرم یکی دیگر از مکمل ها است و آب، هر چند نرم، می تواند سنگ را پوشانده باشد.

سنگ های آتشفشانی خشن (kasei-gan) معمولا برای نشان دادن کوه ها یا به عنوان سنگ های پله ای استفاده می شود. سنگ های رسوبی صاف و دور (suisei-gan) در اطراف دریاچه ها یا به عنوان سنگ های پله ای استفاده می شود. سنگهای دگرگونی سخت معمولا توسط آبشارها یا جریانها قرار می گیرند. سنگها به طور سنتی به عنوان عمودی، عمودی کم، قوس، ساکت و یا مسطح طبقه بندی می شوند. سنگها باید در اندازه و رنگ متفاوت باشند، اما از یکدیگر، اما رنگهای روشن ندارند، که فاقد ظرافت است. سنگها با لايه ها يا رگه ها بايد رگه ها را به همين جهت حرکت دهند و سنگها بايد به طور محکم در زمين کاشته شوند، که ظاهر استحکام و استحکام آنهاست. سنگها در ترکیبات دقیق سنگهای دو، سه، پنج یا هفت سنگ مرتب شده اند و سه شایع ترین آنها است. در سه جهت، بلندترین سنگ معمولا بهشت ​​را نشان می دهد، کوتاه ترین سنگ زمین است و سنگ متوسط ​​متوسط ​​بشری است، پل بین آسمان و زمین. گاهی اوقات یک یا چند سنگ، نامیده می شود tamishi (“نامشخص” و یا “دور انداختن”) در مکان های به ظاهر تصادفی در باغ قرار داده شده است، به پیشنهاد خود spontaneity، اگرچه قرار دادن آنها با دقت انتخاب شده است.

در ژاپن باستان، شن و ماسه (سون) و ماسه (جاری) در اطراف زیارتگاه های شینتو و معابد بودایی مورد استفاده قرار گرفت. بعدها در باغ سنگی ژاپنی یا باغهای زین بودایی برای نشان دادن آب یا ابرها استفاده شد. شن و ماسه سفید نشان دهنده خلوص، اما شن و ماسه نیز می تواند خاکستری، قهوه ای یا سیاه و سفید باشد

انتخاب و پس از آن قرار دادن سنگ ها یک مفهوم مرکزی در ایجاد یک باغ زیبای زیبایی توسط ژاپنی ها بود. در طول دوره هین، مفهوم قرار دادن سنگ به عنوان نماد نمادین از جزایر – چه از لحاظ جسمی موجود و یا وجود ندارد – شروع به نگه داشتن، و می توان در کلمه ژاپنی شیما دیده می شود، که از “اهمیت خاص … به دلیل کلمه حاوی معنی “جزیره” علاوه بر این، اصل kowan ni shitagau، یا “اطاعت (یا پیگیری) درخواست یک شی”، بود و هنوز یک اصل هدایت کننده طراحی سنگ های ژاپنی است که نشان می دهد “ترتیب سنگ ها متضمن ویژگی های ذاتی آنها است “. قرار دادن خاصی از سنگ ها در باغ های ژاپنی به نمایندگی نمادین جزایر (و بعدا شامل کوه ها)، به عنوان یکی از زیبایی های زیبایی طبیعت باغ سنتی ژاپن شناخته می شود. در اینجا برخی از اصول زیبایی شناختی، همانطور که توسط توماس هید گفته می شود:

سنگهایی که بخش مهمی از باغهای ژاپنی را تشکیل می دهند، به دقت برای هوای خود انتخاب می شوند و به گونه ای قرار می گیرند که بیننده را به این معنا که به طور طبیعی متعلق به آنها است و در ترکیب هایی که تماشاگران پیدا کردن آنها. به همین ترتیب، این نوع باغبانی تلاش می کند تا نشانگر (یا ارائه) فرآیندها و فضاهای موجود در طبیعت وحشی، دور از شهر و نگرانی های عملی زندگی بشر باشد

قرار دادن سنگ یک هدف کلی برای نشان دادن طبیعت در ویژگی های اساسی آن است – هدف اصلی همه باغ های ژاپنی.

در حالی که فرقه سنگ نیز برای باغبانی ژاپنی مرکزی است . به عنوان سنگ، بخشی از طراحی زیبایی شناخته شده بود و باید قرار داده شود تا موقعیت های آنها طبیعی و هماهنگ با روابط آنها ظاهر شود. غلظت علاقه به جزئیات مانند شکل سنگ یا قوزه در یک فانوس سنگ باعث شده بود تا به صورت نقاشی بیش از حد و تجمع ویژگی های جزئی که به چشم غربی ها عادت کرده اند به یک نظرسنجی عمومی تر ممکن است به نظر برسد و بی قرار

چنین توجهی به جزئیات در مکان هایی مانند Midori Falls در Kenroku-en Garden در Kanazawa، Ishikawa Prefecture دیده می شود، به عنوان سنگ ها در پایه آبشار در زمان های مختلف توسط six daimyōs مختلف تغییر یافته است.

در باغ های ژاپنی هیا، که در مدل چینی ساخته شده اند، ساختمان ها به اندازه فضای بیشتری از باغچه اشغال شده اند. باغ طراحی شده بود که از ساختمان اصلی و غرفه های آن، و یا از سالن های کوچک ساخته شده برای این منظور، طراحی شده است. در باغ های بعدی، ساختمان ها کمتر قابل مشاهده بود. تراسهای روستایی در باغ های کوچک خود پنهان شده اند، و نیمکت های کوچک و سالن های باز در مسیرهای باغ، مکان هایی برای استراحت و تفکر فراهم شده است. در معماری باغی بعدی، دیوارهای خانه ها و خانه های مجلل می تواند برای نمایش منظره ای از باغ به نمایش گذاشته شود. باغ و خانه یکی شد پل های باغی

پل ها برای اولین بار در دوران هین در باغ ژاپنی ظاهر شدند. در باغ بایودو در کیوتو، یک پل چوبی، غرفه فینیکس را با یک جزیره کوچک از سنگ ها، نشان دهنده کوه پنگلا یا کوه هاری، جزیره خانه آموزش هشت درهم و برهم دئویست، پل نماد راه به بهشت و جاودانگی .

پل ها می توانند از سنگ (ایزاباشی) یا از چوب ساخته شده یا ساخته شده از سیاهههای مربوط با زمین در بالا، پوشیده شده با خزه (dobashi)؛ آنها می توانند یا انحنا (soribashi) و یا صاف (hirabashi). گاهی اوقات اگر آنها بخشی از یک باغ معبد بودند، پس از سنت چینی قرمز رنگ بودند، اما اکثرا نقاشی نشده بودند.

در طول دوره ادو، زمانی که باغ های قدم بزرگی به محبوب تبدیل شد، جریان ها و مسیرهای پیچشی ساخته شد، با مجموعه ای از پل ها، معمولا در سبک روستایی و یا چوب، برای بازدید از تور از دیدگاه منظره ای از باغ  فانوس سنگ و حوضه های آب

درختان و گل ها

هیچ چیز در یک باغ ژاپنی طبیعی نیست یا به سمت شانس می رود؛ هر گیاه با توجه به اصول زیبایی شناسی، یا برای مخفی کردن مناظر نامطلوب، برای خدمت به عنوان زمینه ای برای ویژگی های خاص باغ، و یا برای ایجاد یک صحنه زیبا، مانند نقاشی های چشم انداز و یا کارت پستال انتخاب شده است. درختان به دقت انتخاب می شوند و برای رنگ های پاییز خود تنظیم می شوند. مoss اغلب به نشان می دهد که باغ باستانی است. گل ها نیز با توجه به فصل گلدهی آنها به دقت انتخاب می شوند. گلدان های رسمی در باغ های قدیمی تر نادر هستند، اما در باغ های مدرن شایع ترند. بعضی از گیاهان برای نماد های مذهبی خود، مانند لوتوس، مقدس در آموزه های بودایی یا کاج، نشان دهنده طول عمر هستند.

درختان با دقت به منظور ارائه صحنه های جذاب و جلوگیری از مسدود کردن دیدگاه های دیگر باغ ها، بریده می شوند. رشد آنها نیز در تکنیک به نام Niwaki کنترل می شود تا آنها شکل های زیبای بیشتری را به ارمغان بیاورند و آنها را باستانی تر نشان دهند. آنها گاهی محدود به خم شدن هستند تا بتوانند سایه ها یا بازتاب های بهتر را در آب فراهم کنند. درختان کاج بسیار قدیمی اغلب توسط ارتوپد های چوبی پشتیبانی می شوند و یا شاخه های آنها توسط سیم ها نگهداری می شود تا آنها را تحت فشار برف قرار ندهند.

در اواخر قرن شانزدهم هنر جدیدی در باغ ژاپنی ایجاد شد؛ که از تکنیک برش بوته به توپ یا اشکال گرد است که تقلید امواج. با توجه به سنت این هنر توسط  (1679-1797) توسعه یافت و اغلب در بوته های آزالی انجام می شد. این همان شبیه گیاهان گیاهی بود که در اروپا در همان زمان ساخته شده بود، به جز اینکه باغهای اروپایی در تلاش بودند تا درختان را مانند اشیای جامد به شکل هندسی ببینند، در حالی که ōkarkikomi به دنبال ساختن بوته ها مانند تقریبا مایع و یا شکل طبیعی طبیعی بود. این بازی نقاشی هنری از نور در سطح بوش ایجاد کرد و، با توجه به میشل باریدون، مورخ باغ، “آن را نیز به معنای” دست زدن به چیزهایی “که حتی امروز در طراحی ژاپنی موفق به نظر می رسد.”

شایع ترین درختان و گیاهان در باغ های ژاپنی عبارتند از آزیلا (tsutsuji)، camellia (tsubaki)، بلوط (کاشیوا)، زردآلو (ژاپنی) ژاپنی، گیلاس (ساکورا)، افرا (ممیجی)، بید (yanagi) )، گینکو (ichō)، سایپرس ژاپنی (هینوکی)، سدر ژاپنی (sugi)، کاج (ماتسو) و بامبو (برداشت).

ماهی

استفاده از ماهی، به ویژه Nishiki-goi (کپور رنگی) و یا ماهی قرمز به عنوان یک عنصر تزئینی در باغ ها از باغ چینی قرض گرفته شد. ماهی قرمز در چین بیش از هزار سال پیش با انتخاب گونه کپور پروس برای جهش های رنگی طراحی شده بود. با سلسله آهنگ (1279-960)، رنگ زرد، نارنجی، سفید و قرمز و سفید توسعه یافت. ماهی قرمز در قرن شانزدهم به ژاپن معرفی شد. Koi از کپور معمولی در ژاپن در دهه 1820 تولید شد. کوی ها کپور معمولی (Cyprinus carpio) هستند که برای رنگ انتخاب شده اند یا انتخاب می شوند. آنها یک گونه متفاوت نیستند و اگر چندین نسل مجاز به آزادسازی نژاد باشند، به رنگ اصلی تغییر خواهند کرد

اصول زیبایی شناسی

باغ های اولیه ژاپن عمدتا به دنبال مدل چینی بودند، اما به تدریج باغ های ژاپنی اصول و زیبایی شناسی خود را توسعه دادند. این ها توسط مجموعه ای از کتاب های باغبانی چشم انداز، با شروع از Sakuteiki (یادداشت ها در باغبانی) در دوره Heian (794-1185) بیان شده است.  اصول باغهای مقدس، مانند باغهای معبد بودایی دین، متفاوت از باغ های لذت و گشت و گذار بودند؛ برای مثال، باغهای زین بودایی طراحی شده بود که در هنگام نشستن از یک پلت فرم با منظره ای از کل باغ بدون ورود به آن طراحی شده بود، در حالی که باغ پیاده روی به وسیله راه رفتن از طریق باغ و دیدن یک سری از دیدگاه ها دیده می شد نکته ها. با این حال، اغلب آنها عناصر مشترک دارند و از تکنیک های مشابه استفاده می کنند. برخی از اصول اساسی عبارتند از:

مینیاتورسازی باغ ژاپنی یک منظره کوچک و ایده آل طبیعت است. سنگها می توانند کوه ها را نمایندگی کنند و حوض ها می توانند دریاها باشند. باغ گاهی اوقات به نظر می رسد بزرگتر با قرار دادن سنگهای بزرگ و درختان در پیش زمینه، و کوچکتر در پس زمینه.

پنهان کردن (miegakure، “پنهان کردن و آشکار کردن”). باغ ذن بودایی به معنای دیدن همه در یک بار است، اما باغ غرفه به معنای به چشم یک چشم انداز در یک زمان دیده می شود، مانند یک رفته از مناظر نقاشی رولینگ. ویژگی های در پشت تپه ها، درختان گیاهان یا بامبو، دیوارها و یا سازه ها پنهان می شوند، زمانی که بازدید کننده از مسیر پیچشی پیروی می کند.

قرض گرفتن از مناظر (“shakkei”). باغ های کوچکتر اغلب به عنوان بخشی از منظره طراحی شده اند که دیدگاه ویژگی های خارج از باغ، مانند تپه ها، درختان یا معابد را در نظر بگیرند. این باعث می شود باغ به نظر می رسد بزرگتر از آن است که واقعا.

نامتقارن باغ های ژاپنی بر روی محورهای مستقیم قرار نمی گیرند، یا با یک ویژگی منحصر به فرد در این دیدگاه. ویژگی های ساختمان ها و باغ ها معمولا از یک مورب دیده می شوند و به دقت به صحنه هایی متصل می شوند که زوایای راست، مثل ساختمان هایی با ویژگی های طبیعی و ویژگی های عمودی مانند سنگ ها، بامبو یا درختان با ویژگی های افقی مانند آب

به گفته مورخان باغی دیوید و میشیگان یانگ، در قلب باغ ژاپن اصل این است که باغ یک اثر هنری است. “اگرچه الهام گرفته از طبیعت، این تفسیر است نه کپی؛ طبیعی است که ظاهرا طبیعی است، اما وحشی نیست.” باغبان چشم انداز Seyemon Kusumoto نوشت که ژاپنی “بهترین دستاورد طبیعت را در یک فضای محدود” تولید می کند.

طراحی و بازسازی محوطه سازی  فضای سبز باغ ، ویلا

انواع سبکهای فرانسوی ، ژاپنی ، چینی

مشاوره و بازدید رایگان زیر نظر کارشناس

تلفن :

09155106859

05136111211

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *