مقالات

باز سازی و تعمیر پارکت چوبی

همانطور که نصب و استفاده از پارکت چوبی شیوه های خاصی دارد نگهداری و تعمیر و باز سازی آن هم راه های خاصی دارد که با اطلاع از این راه ها می توان مدت زمان بیشتری و به شکل بهتری از پارکت ها استفاده نمود .

پارکت چوبی آسیب دیده و یا شل شده

هر وقت قطعاتی از پارکت چوبی جدا می شود، موقع راه رفتن روی پارکت ها حس می کنید حرکت می کند یا وقتی به آن ضربه می زنید صدای توخالی می دهد. در این موارد همیشه باید تمام کف را بررسی کنید. حتی اگر قطعاتی از پارکت چوبی را برای قرار دادن دستگاه های حرارت مرکزی یا کارهای لوله کشی و ساختمانی برداشته اید، باز هم باید تمام کف را بررسی کنید.

از آنجا که اکثر پارکت های خانه های انگلیسی با اتصالات زبانه ای به هم قفل می شوند، موقع برداشتن و اصلاح کردن قطعات شل شده یا آسیب دیده مراقب باشید تا بی دلیل اتصالات سالم را خراب نکنید. برای جایگزین کردن قطعات مفقود شده می توانید از قطعات پارکت اتاقی بردارید که کمتر در معرض دید است، یا این که قفسه و دکورهایی که روی زمین قرار می گیرد را روی بخش هایی بگذارید که پارکت آن از جا درآمده است یا گم شده است. قبل از اینکه دنبال قطعاتی برای پر کردن جاهای خالی بروید به اندازه دقیق قطعات موجود توجه داشته باشید، چون در دهه سی تا هفتاد که پارکت چوبی بسیار محبوب بود، مقیاس های طول و عرض مختلفی در بازار جاری بود. هم چنین باید سعی کنید قطعاتی که پیدا می کنید از یک فروشنده باشد تا چوب هایی که برای ترمیم پارکت چوبی در اختیارتان قرار می گیرد از چندین گونه چوب با رنگ های ناهمسان نباشد.

تمیز کردن زیر کار و قطعات

پارکت های چوبی قدیمی معمولا با قیر (قطران سیاه) در جای خود ثابت می شدند که در آن دوران به عنوان چسب استفاده می شد، ولی امروزه استفاده از آن در داخل خانه ها مجاز نیست. به همین دلیل باید سعی کنید ذره ای از قیر در داخل خانه باقی نماند. شاید کار سختی باشد ولی برای حفظ سلامت خانواده ها بسیار مهم است. با استفاده از کاردک، قلم و سمباده یا نفت سفید بدون بو بیشتر قیرها قابل برداشتن است. تراشیدن قیر با سمباده کاردشواری است و به چندین ورقه سمباده احتیاج دارد. موقع استفاده از مواد شیمیایی بسیار مراقب باشید و از دستکش و ماسک استفاده کنید. ابتدا تمام قیرهای داخل شیارها را به طور کامل بردارید. تمام آثار قیر را از زیر کار (مواد بتنی و یا ورقه) و لایه های ضخیم باقی مانده حذف کنید.

هر مقداری از قیر که باقی مانده باشد زمان خشک شدن چسب بعدی را که برای نصب قطعات جدید استفاده می کنید افزایش می دهد. معمولا خشک شدن چسب های جدید 6 تا 8 ساعت طول می کشد ولی باقی ماندن قیر می تواند باعث شود این زمان تا 14 ساعت و حتی بیش از 72 ساعت افزایش پیدا کند!

صاف کردن زیر کار

ممکن است قبل از اتصال قطعات جدید ببینید زیر کف در قسمتی که پارکت هایش درآمده است صاف و هموار نیست، یا ممکن است عملیات از بین بردن قیرها، به سطح بتنی و یا ورقه آسیب زده باشد به ترتیبی که به قدر کافی صاف نباشد. می توانید برای صاف کردن سطح بتونی، از مواد آکریلیکی با حداکثر ضخامت 3میلی متر استفاده کنید تا به بهترین شکل برای نصب قطعات جدید آماده شود. اگر تصمیم گرفتید این کار را بکنید قبل از انجام کار، دستورالعمل مربوط به آن را با دقت بخوانید! این ماده بر پایه آب نیست، با این حال قبل از شروع به نصب پارکت چوبی جدید، باید اجازه بدهید به طور کامل خشک بشود. اگر سطح تشکیل شده از ورقه مواد، ناهموار باشد، می توانید با استفاده از چرخ سنباده دستی یا منگنه/ میخ کاری تخته های نازک، به ترتیبی که سمت صاف آن پایین باشد، سعی کنید منطقه را صاف کنید!

نصب مجدد قطعات

وضعیت فعلی نصب شدن پارکت ها را بررسی کنید و سعی کنید در نصب قطعات جدید از همان الگو پیروی کنید. به این ترتیب به بهترین نتیجه دست پیدا می کنید.

بدون عجله هر مقدار زمان لازم است برای انجام کار صرف کنید، و اگر شکافی بین بلوک ها ظاهر شد ترسی به خود راه ندهید. باید سعی کنید شکاف ها تا جایی که ممکن است کوچک باشد، اما هر چقدر هم کوچک باشد باز به چشم می خورد. درعین حال جایی برای نگرانی نیست چون شکاف بین پارکت ها را می توان بعدا پر کرد، به علاوه در پارکت های جدیدتر شکاف کوچکی به صورت درز انبساط برای تغییرات رطوبت در فصل های مختلف سال پیش بینی شده است تا به طور طبیعی بتواند انقباض و انبساط کند و مشکلی ایجاد نکند.

چسب پارکت های جدید را با کاردک پهن دندانه دار روی سطح کف بمالید تا به صورت شیاردار روی زمین بماند و بتوانید پارکت ها را محکم روی آن مستقر کنید. برای مناطقی که کوچک تر است می توانید از کاردک های دسته دار باریک تر (با عرض هشت سانت) استفاده کنید.

شیارهای چسب روی زمین پخش می شود و سطح صافی زیر پارکت ها ایجاد می کند. آسیب های سطحی در زیر پارکت ها به این ترتیب پوشش داده می شود. در عین حال به یاد داشته باشید: چسب پارکت برای پر کردن سطح مناسب نیست و نمی توان آسیب های سطح زیر پارکت را با آن پوشاند.

یک پارچه در دست داشته باشید تا چسب هایی را که به سطح بلوک ها نشت می کند پاک کنید، چسب ها بعد از این که خشک شد تمیز کردن آن دشوارتر است.

بعد از تامین قطعات موردنیاز برای اصلاح پارکت ها، بلوک ها را با دستگاه، به شکلی که برای نشاندن در پارکت ها لازم است ببرید. ممکن است لازم باشد زبانه برخی از قطعات را ببرید، اما مشکلی نیست، چسب پارکت بلوک ها را در کنار هم نگه می دارد.

سمباده کاری پارکت چوبی

برای این که سطح اتاق کاملا صاف بشود، بهترین نتیجه وقتی به دست می آید که کل کف را سمباده کاری کنید. به یاد داشته باشید هر چه قیر بیشتری روی سطوح زیر کار مانده باشد، چسبیدن بلوک ها به یکدیگر زمان بیشتری می برد و باید زمان شروع سمباده کاری را عقب بیندازید. چون اگر زمان لازم برای خشک شدن و چسبیدن قطعات سپری نشده باشد بلوک ها به اطراف تکان می خورند و شکاف ایجاد می شود.

اگر لایه روی کار سالم است و توانستید قطعاتی با رویه مناسب و مشابه پیدا کنید، شاید نیاز چندانی به سمباده کاری، پر کردن زیر کار و ایجاد روکار جدید نباشد. به این ترتیب به خوبی می توانید پارکت چوبی با کیفیت و دوام بالا در مکان قبلی نصب کنید.

بعضی انواع لایه های فینیش قدیمی که روی پارکت اصلی است باید قبل از سمباده کاری برداشته شود، لایه های تهیه شده از موم، مانع حرکت ورقه سمباده می گردد و وجود آن باعث می شود تمام سطح کار به موم آلوده شود! اگر چنین لایه ای روی کار داشته باشید باید آن را با وکس ریموور یا تینر بردارید. بهتراست اول این کار را گوشه ای امتحان کنید و اگر خراب نشد در جاهای دیگر نیز ادامه بدهید.

اطمینان حاصل کنید که در هنگام استفاده از هر یک از این محصولات تهویه کافی در اتاق وجود دارد.

پارکت چوبی را با جاروبرقی تمیز کنید.

برای این بخش از کار، استفاده از بلت سندر بهتر از درام سندر است چون درام سندر میله ای فلزی دارد که ورق سمباده را روی درام ثابت نگه می دارد و باعث می شود رد سمباده روی چوب بماند. با استفاده از دستگاه های موسوم به اج سندر که ابعاد کوچکتری دارند می توانید گوشه های اتاق را سمباده کاری کنید؛ سندرهای بزرگ تر نمی تواند به این گوشه ها دسترسی پیدا کند.

اگر تفاوت ارتفاع بین بلوک های قدیمی و بلوک هایی که جدید نصب شده است وجود دارد، کار سمباده زنی را با درجه سایش 40 شروع کنید. بهتر است سمباده زنی را در جهت بافت چوب انجام بدهید اما انجام این کار روی طرح های جناقی و برخی الگوهای دیگر، کار مشکلی است.

برای شروع کار از یک گوشه اتاق سندر را روشن کنید و روی زمین حرکت دهید تا به دیوار روبرو برسید، حالا به سمت عقب حرکت کنید و همان منطقه را دوباره سمباده کاری کنید. این کار را با بلت سندر می توانید راحت انجام بدهید، چون درام ساندر رو به عقب حرکت نمی کند. برای مرز نیافتادن در سمباده کاری روی هم   وقتی منطقه را دوباره سمباده زدید به سراغ ردیف بعدی می روید و عرض مسیر را به ترتیبی انتخاب می کنید که نیمی از عرض ردیف قبلی را دوباره سمباده بزنید. پس از این که آخرین ردیف را به این ترتیب سمباده زدید 90 درجه می چرخید و عمود بر مسیر قبلی دوباره به همین ترتیب تمام اتاق را سمباده می زنید.

ورقه سمباده درجه 40 روی اج سندر قرار بدهید و جاهایی را که با بلت سندر قابل سمباده کاری نبوده است پرداخت کنید. حرکت های اج سندر دایره ای است و حرکت های بلت سندر مستقیم است، به همین دلیل رد سمباده به شکل دایره های در مناطقی که این دو دستگاه با هم تداخل داشته اند قابل مشاهده است. سعی نکنید آنها را با سمباده از بین ببرید چون بدتر می شود. تکرار دفعات سمباده کاری اغلب آنها را صاف و محو می کند به ترتیبی که دیگر به چشم نمی آید.

طبقه سطح را با جاروبرقی تمیز کنید.

کل سمباده کاری را یک بار دیگر با ورقه سمباده درجه 80 تکرار کنید. قبل از شروع سمباده کاری با درجه 80، سطل یا کیسه دستگاه را خالی کنید چون گرد و غبار سمباده کاری با درجه 80 را بعدا نیاز دارید تا با پرکننده چوب مخلوط کنید و به همین دلیل باید تمیز باشد. گرد و غبار دور اول سمباده کاری پر از خاک و باقی مانده فینیش های قبلی است. پس از اتمام دور دوم سمباده کاری، دوباره کف را با جاروبرقی تمیز کنید.

پر کردن شکاف ها و آخرین دور سمباده کاری

اگر می خواهید شکاف های پارکت چوبی را پر کنید، گرد و غبار سمباده کاری دور دوم را با پرکننده چوب مخلوط کنید. بیش از حد خمیر درست نکنید چون به سرعت خشک می شود و نمی توان با آن کار کرد. شکاف های بزرگتر را بهتر است با اسکراپر پر کنید. اگر بخواهید می توانید با استفاده از ماله صاف، یک لایه نازک از پر کننده روی کل طبقه بکشید تا هر شکاف کوچکی که وجود دارد را صاف کنید.

بعد از این که تمام شکاف هایی که می خواستید را پر کردید بگذارید به اندازه کافی خشک شود و این کار بسته به عمق شکاف ها شاید 30 تا 60 دقیقه زمان لازم داشته باشد.

سپس برای دور سوم با کاغذ درجه 120 سمباده کاری کنید، به این ترتیب پرکننده های اضافی از روی سطح چوب پاک می شود و سطح چوب کاملا تمیز و صاف می شود. با این کار سطح آماده فینیش جدید می شود. به همان ترتیب که قبلا گفتیم کار سمباده کاری را با بلت سندر آغاز کنید و با اج سندر تمام کنید.

برای آخرین دور سمباده کاری، از دستگاه سمباده سه کاره استفاده کنید. این دستگاه هنوز یک دستگاه نسبتا جدید است و فقط باید هنگام کار با درجه سمباده بالاتر استفاده شود. اگر با درجه سمباده خشن تر (مانند 40 یا حتی 80) از این دستگاه استفاده کنید ممکن است به خاطر حرکت دورانی و سرعت بالای سه دیسکی که زیر دستگاه وجود دارد کنترل ماشین را از دست بدهید.

موقع استفاده از دستگاه سمباده سه گانه از ورق سمباده 100 به جای 120 استفاده کنید. سرعت بالای دیسک های این دستگاه سطح بسیار صافی روی پارکت چوبی ایجاد می کند و پس از آن می توانید سطح تمام شده با ورقه سمباده 100 را با درجه سمباده 120 که با بلت سندر و اج سندر پرداخت می کنند مقایسه کنید.

استفاده از فینیش جدید

روغن کاری بهترین کیفیت ممکن را به سطح اتاق می دهد و بدون ایجاد برق، حالت طبیعی چوب را نمایان می کند. روغن با نفوذ به چوب باعث حفاظت طولانی مدت از آن می شود، و وکس لایه ای ایجاد می کند که از چوب در برابر گرد و خاک و ریختن مواد مختلف حفاظت می کند تا روند کهنگی آسیب دیدن آن را کندتر کند. اگر فینیش وارنیش یا لاکر را ترجیح می دهید باید دوباره با درجه 150 چوب را سمباده کاری کنید تا چوب به بهترین شکل ممکن برای این کار آماده بشود.

پایان کار پارکت چوبی !

گاهی می بینید رنگ پارکت چوبی در برخی جاها تیره تر یا درخشان تر از بقیه قسمت های کف اتاق است. این می تواند به خاطر جذب بیشتر یا کمتر روغن در آن منطقه مشخص باشد. از مالیدن دوباره HardWaxOil روی کف پرهیز کنید، بلکه شاید بهتر این باشد که کمی پولیش در آن منطقه بمالید. اگر مشکل به این ترتیب حل نشد چند روز صبر کنید تا ببینید آیا خود به خود همرنگ می شود یا خیر.در صورت از بین نرفتن تفاوت رنگ بین دو منطقه مقداری موم قوی یاپولیش مومی در آن محل بمالید. در نود درصد موارد مشکل به این ترتیب حل می شود.

بعد از هشت ساعت که لایه دوم خشک می شود می توانید اساس و مبلمان را به سر جای خود برگردانید. ولی برای برگرداندن فرش ها به منطقه ای که ترمیم کرده اید باید 10 روز صبر کنید چون خشک شدن کامل Hard Wax Oil ده روز طول می کشد. در عین حال این ماده به محض قرار گرفتن روی سطح، خاصیت حفاظتی خود در برابر گرد و خاک را دارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *