مقالات

برای ایوان خود کفپوش مناسب انتخاب کنید

قبل از اینکه برای ایوان خانه تان کفپوش انتخاب کنید از خود بپرسید که ایوان در چه ناحیه ای قرار گرفته است؟ اگر موقیت آن طوری است که بیشتر روز در زیر نور آفتاب و یا در سایه می باشد مواد و مصالحی را انتخاب كنید که مناسب با آن فضا باشد.

البته، اندازه، هزینه، سبك، و نگه داری نیز باید در تصمیم‌گیری شما مورد توجه قرار بگیرد. ما با چهار متخصص ساخت ایوان گفتگو كردیم تا متوجه شویم كه چگونه باید مواد و مصالح ایوان را انتخاب كرد.

انواع ایوان

پلاستیكی: ایوان ۱۰۰ درصد پلاستیك در برابر مواد شیمیایی مقاوم است و ترك نمی‌خورد، تاب برنمی دارد، و متلاشی نمی‌شود. نیاز به رویه خارجی ندارد. برخی از ایوان‌های پلاستیكی از پلاستیك‌های جدید و برخی دیگر از آن‌ها از پلاستیك‌های بازیافتی ساخته می‌شوند.

كامپوزیتی (تركیبی): ایوان عكس بالا از الیاف چوب (معمولا خاك‌اره بازیافتی چوب درخت افرا) و پلاستیك بازیافتی ساخته شده است. فشرده، ضدآب، و ضدلكه است، نمی‌شكند و تاب برنمی‌دارد.

چوبی: اكثر ایوان‌های چوبی از چوب درخت سرو، درخت ماموت، كاج، آیپ، و چوب‌های مناطق گرم‌سیری ساخته می‌شوند.

مردم بیش‌تر به ایوان‌های كامپوزیتی علاقه نشان می‌دهند. ایوان‌های كامپوزیتی روكش‌دار- كامپوزیتی كه یك لایه پلاستیك ضخیم روی آن قرار گرفته شده است- به دلیل دوام و نصب سریعش محبوبیت زیادی پیدا كرده است.

مقاومت در برابر حرارت.هنگامی كه كامپوزیت‌ها و پلاستیك‌ها ساخته می‌شدند هیچ‌كس توجه‌ای به مقاومت آن‌ها در برابر حرارت نداشته است.
اگرچه كامپوزیت و پلاستیك مزایای زیادی دارند، اما مناسب روزهای بسیار گرم و داغ نیستند و گاهی اوقات كامپوزیت‌ها و پلاستیك‌ها آن‌قدر داغ می‌شوند كه به‌هیچ‌وجه نمی‌توان پابرهنه روی آن‌ها راه رفت. كامپوزیت‌های روكش‌دار هم این عیب را دارند.پوسته پلاستیكی پیرامون كامپوزیت گرما را در خود نگه می‌دارد، اما هر چه رنگ آن روشن‌تر باشد گرمای كم‌تری در خود نگه می‌دارد.

به همین دلیل، بیش‌تر متخصصان استفاده از چوب را در مناطقی كه دارای تابستان‌های بسیار گرم هستند پیشنهاد می‌كنند. چوب‌های مناطق گرم‌سیری، مانند آیپ و ساج، ماندگاری بسیار خوبی دارند. با این حال، بعضی از این چوب‌ها به رنگ تیره هستند و در نتیجه نسبت‌ به چوب‌های روشن گرمای بیش‌تری در خود نگه می‌دارند.
ایوان‌هایی كه از چوب درخت ماموت ساخته می‌شوند به دلیل قیمت مناسب، نگهداری آسان، و سطح خنك بسیار محبوب هستند.

نگهداری.هر نوع ایوانی كه انتخاب كنید به نگهداری و محافظت، حداقل سالی یك‌بار تمیزكردن، نیاز خواهد داشت. بیش‌تر كامپوزیت‌ها و پلاستیك‌ها یك یا دو بار در سال پوشش روی آن‌‌ها باید عوض شود تا سالم و بی‌نقص باقی بمانند، در حالی كه ایوان‌های چوبی به چنین كاری احتیاج ندارند. اگرچه چوب بیش‌تر در معرض پوسیدن و تاب‌برداشتن است، اما قسمت‌های كپك‌زده روی ایوان‌های پلاستیك و كامپوزیتی را به‌سختی می‌توان از بین برد.

هزینه.ایوان‌های پلاستیكی و كامپوزيتی قیمتی دوبرابر ایوان‌های چوبی دارند، زیرا قیمت مواد موجود در آن‌ها گران‌تر و برای نصب احتیاج به مساحت بیش‌تری از آن‌ها است. ایوان كامپوزیتی به سفتی و خشكی الوار نیست، به همین دلیل به فضاهای پشتیبان بیش‌تری برای جلوگیری از شكستگی و تاب‌برداشتن نیاز دارد.فراموش نكنید كه قیمت‌ها بسته به موقعیت، نوع طراحی، و هزینه‌های ساخت متفاوت خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *