مقالات

ایده‌هایی برای دکوراسیون ویترین مغازه

اگر بگوییم که دکوراسیون ویترین مغازه شما ارتباط مستقیمی با میزان فروش شما دارد، بی‌راه نگفته‌ایم، چرا که ویترین مغازه شما اولین نقطه برخورد خریداران با مغازه شماست و باید در همان نگاه اول یک ارتباط قوی بین مخاطبان و مغازه شما برقرار شود. یک طرح و دکوراسیون خوب می‌تواند مشتری را به سمت مغازه شما جذب کرده و یک طرح غیر استاندارد با رنگ‎بندی نادرست می‌تواند عاملی برای بی‌رغبتی مشتری باشد. طراحی دکوراسیون ویترین یک مغازه اگر به صورت استاندارد و مطابق با اصول حرفه‌ای طراحی و پیاده سازی شود قطعا در زمانی کوتاه بعد از اجرای پروژه شما شاهد تغییرات اساسی در میزان مراجعه به مغازه‌تان خواهید شد. به همین دلیل تصمیم گرفته‌ایم این بار به سراغ ویترین مغازه‌ها برویم و نکات مهمی را که فکر می‌کنیم برای داشتن یک ویترین مغازه کارآمد لازم است را با شما در میان بگذاریم.

خوانایی و شفافیت در طراحی ویترین مغازه

همان‌طور که گفتیم ویترین مغازه‌ها پل ارتباطی مشتریان و مغازه شماست و هر چه این پل ارتباطی خواناتر، شفاف‌تر و با مبانی زیبایی‎شناسانه همخوانی داشته باشد، تاثیر مثبت‌ بیشتری روی مشتریان شما خواهد گذاشت. بهتر است ویترین مغازه‌تان پیامی صاف و شفاف برساند. داشتن ویترینی زیبا و در عین حال کاربردی کار سختی نیست. به عکس بالا نگاه کنید و ببینید که چگونه طراح این ویترین با استفاده از چند میز چوبی که از سقف آویزان شده است و چیدن جنس‌های داخل مغازه روی آنها، به یک ترکیب خوب و کاربردی دست پیدا کرده است، البته از این نکته هم نباید غافل شد که نورپردازی و ترکیب رنگ‌ها هم در این ویترین بی‎تاثیر نبوده‌اند.

رنگ و نور در طراحی ویترین مغازه

حالا که صحبت از رنگ و نور در طراحی دکوراسیون ویترین مغازه شد، شاید بد نباشد کمی این موضوع را بازتر کنیم. استفاده از رنگ‌بندی مناسب و دکوراسیونی حرفه‌ای و نورپردازی مناسب افراد بیشتری را به سمت ویترین مغازه شما جلب می‌کند. به این موضوع دقت لازم را داشته باشید که هر چقدر هم که کالای شما لوکس باشد اما اگر رنگ‎بندی محیط شما و نوردهی آن مناسب نباشد شاید نتواند آن چنان که شما می‌خواهید جلوه و نمای لازم را به مشتری ارائه کند. در عکس بالا می‌توانید براحتی  تاثیر رنگ‌ها را ببینید.

هنرهای مفهومی در طراحی ویترین مغازه

استفاده از هنرهای مفهومی هم می‌تواند به متفاوت شدن طراحی ویترین مغازه شما کمک کند. اگر متوجه نشدید به عکس بالا دقیق‌تر نگاه کنید، ویترینی که در عکس بالا می‌بینید متعلق به یک مغازه عطرفروشی است که برای طراحی ویترین این مغازه از مفهوم بوی خوش عطرها استفاده شده است. همین کار باعث می‌شود تا مخاطبان و مشتریان بیشتری به سمت این مغازه جذب شوند، طراحی چنین ویترینی اصلا سخت نیست، فقط باید برای ارائه مفهوم آن چه که در مغازه دارید راه جدیدتری برگزینید. برای این کار بهتر است به گروه‌های متخصص طراحی ویترین و غرفه‌های نمایشگاهی مراجعه کنید.

تفاوت طراحی ویترین مغازه و طراحی دکوراسیون داخلی منزل

در طراحی داخلی آن هم برای یک مغازه شاید ریزه‎کاری‌هایی که برای طراحی دکوراسیون منزل داشتیم را نداشته باشیم اما خوب قطعا با مسائل دیگری سر و کار داریم.  برای یک محیط تجاری مانند مغازه به دلیل حضور طیف گسترده مراجعه‎کنندگان، لازم است در نوع طرحی که استفاده می‌شود دقت لازم به عمل آید تا در نهایت رضایت عمومی مراجعه‌کنندگان  را موجب شود.  عکس بالا به زیبایی هر چه تمام‌تر این موضوع را نشان داده است. ایده‌ای که در این عکس مورد استفاده قرار گرفته است، شامل چهره‌هایی مختلف است که در قاب‌های به تصویر کشیده شده‌ و عینک‌های مختلفی بر چهره دارند. این کار باعث می‌شود تا این حس به ببیننده منتقل شود که در این مغازه برای هر سلیقه‌ای می‌توان عینکی مناسب پیدا کرد، به نظرتان این ایده جذاب نیست؟

استفاده از اجناس‌ مغازه در ابعاد بزرگ‌تر برای طراحی ویترین

برای اینکه مشتریان‌ بتوانند ارتباط راحت‌تری با مغازه شما برقرار کنند می‌توانید از خود اجناس‌ مغازه در ابعاد بزرگ‌تر استفاده کنید، درست مثل آن چه که در عکس بالا می‌بینید. مغازه‌ای که در عکس بالا می‌بینید یک مغازه لباس کاموایی است که ویترین آن به وسیله ماکت هر چیزی که به کاموا و دوخت و دوز مربوط می‌شده، طراحی و دکور شده است. ماکت‌هایی مثل خط کش، قرقره‌های نخ، خود کامواها و صد البته رنگی زیبا برای زمینه کار که به دیگر رنگ‌ها و عناصر تزیینی ویترین مغازه اجازه خودنمایی می‌دهد.

استفاده از لوازم دکوری منحصربفرد در طراحی ویترین مغازه

برای این که ویترینی منحصربفرد و متفاوت داشته باشید باید هم منحصربفرد فکر کنید و هم منحصربفرد عمل کنید. عکس بالا یکی از این ایده‌های فوق‌العاده را به شما نشان می‌دهد، استفاده از یک چرخ‌فلک تزیینی برای نشان دادن کفش‌ها. این ایده می‌تواند هر کسی را پشت ویترین مغازه شما میخکوب کند و حتی باعث شود به داخل مغازه هم بیایند، به امید دیدن وسایل و لوازم دکوری جذاب‌تر. پس، استفاده از این لوازم دکوری را فراموش نکنید.

ویترین مغازه، بهترین رسانه شما

ویترین مغازه شما می‌تواند پیامی را به مخاطبان شما منتقل کند که برای‌شان هم مهم است و هم تاثیرگذار. مثلا در عکس بالا فروشندگان یک مغازه  کفش‎فروشی تصمیم گرفتند با ساختن یک درخت کریسمس با کف‌های داخل مغازه آمدن سال نو را تبریک بگویند، خیلی هم ساده و تاثیر گذار، با این کار هم ویترین مغازه‌شان را به زیبایی تزیین کرده‌اند و هم مشتریانشان را راضی.

با ویترین مغازه‌ها مشریان‌تان را کنجکاو کنید

این که حس کنجکاوی مشتریان‌تان را تحریک کنید هم می‌تواند راهی باشد برای طراحی ویترین مغازه‌. این نکته به خوبی در عکس بالا مشخص است.  کتاب‌هایی که نصفه و نیمه از شیشه یک مغازه کتاب‌فرشی بیرون زده است افراد را جذب می‌کند تا به داخل مغازه بیایند.

تلفیق دو هنر در طراحی ویترین مغازه

برای طراحی ویترین مغازه‌ها می‌توانید دو هنر را با هم ترکیب کنید تا به نتیجه بهتری برسید، مثلا هنر نقاشی و هنر طراحی دکوراسیون را. با دقیق‌تر نگاه کردن عکس بالا می‌توانید کاملا متوجه شوید که این کار را چگونه می‌توانید انجام دهید.

 تکرار المان در طراحی دکوراسیون داخلی مغازه

تکرار یک المان در طراحی ویترین یک مغازه هم می‌تواند راهگشا باشد، به شرطی که این تکرار آزاردهنده نشود. این تکرارها می‌توانند محتوایی متفاوت داشته باشند، مثل عکس بالا که فانوس‌ها یکسان هستند اما تکرار این فانوس‌ها به دلیل این که هر کدام‌شان کفشی متفاوت را درون خود دارند آزاردهنده نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *