مقالات

آشنایی با دیوارپوش های پلیمری و فایبرگلاس

تاکنون با دیوارپوش های مختلف و پرکاربرد آشنا شده اید اما دراین میان دو نوع دیگر از دیوار پوش ها هستند که در صنعت ساختمان سازی بنابر مزایایی که دارند مورد توجه خاصی هستند اما کمتر به این موارد پرداخته شده است که ما امروز شما را با این دو نمونه از مصالح پر کاربرد صنعت ساختمان سازی آشنا می نماییم .

 

دیوارپوش پلیمری چیست؟

توری های پلیمری شبکه هایی ساخته شده از مواد pp (پلی پروپیلن) به روش اکسترود (عمل آوری یک محصول با عبور دادن پر فشار آن از یک صفحه مشبک) می باشد. توری های پلیمری در تمامی رنگ ها قابل تولید بوده و بر اساس سایز چشمه ها طبقه بندی می شود که این چشمه ها توری های پلیمری به صورت مربع و تخت (تاروپود در یک سطح) تولید می گردند. همچنین این توری ها در سایز چشمه های متفاوت شامل : ۴*۴ میلی متر، ۱۰*۱۰ میلی متر، ۱۲*۱۲ میلی متر، ۱۶*۱۶ میلی متر، ۲۵*۲۵ میلی متر، ۴۰*۴۰ میلی مترو ۵۰*۵۰ میلی متر قابل تولید می باشند .

توری های پلیمری به صورت رول در عرض های ۱متر، ۱.۲متر و ۱.۶ متر و به طول ۳۰ متر قابل عرضه هستند و در تولید تمامی دیوارپوش های پلیمری ، از مواد مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش (UV Stabilized) استفاده گردیده است که متناسب با محل استفاده از این توری ها می توان از درصد بالاتری از مواد UV جهت طول عمر و مقاومت بیشتر در مقابل تابش مستقیم آفتاب استفاده نمود.

توری های پلیمری (پلی پروپیلن)

کاربرد دیوارپوش پلیمری

دیوار پوش پلیمری ساخته شده از توری های پلیمری به دلیل مقاومت دربرابر رطوبت و همچنین مقاومت در برابر خورندگی برخی مواد شیمیایی کاربردهای متنوع و گوناگونی دارد.

دیوارپوش فایبرگلاس چیست؟

دیوارپوش های فایبرگلاس  از یک نوع پارچه تاری-پودی محکم و مقاوم از الیاف شیشه (فایبرگلاس) توسط ماشین آلات مخصوص نساجی تولید می گردد. الیاف شیشه (فایبرگلاس) در واقع ازمواد طبیعی و غیر سمی همچون سیلیس، دولومیت، کوارتز و کربنات ساخته می شود که این الیاف علاوه بر استحکام و دوام بالا، در برابر حرارت، مواد شیمیایی و آب از مقاومت بسیار خوبی برخوردار است.

دیوارپوش فایبرگلاس بهترین پوشش برای دیوارهای سازه خشک (Dry wall) بوده و همچنین قابل نصب برروی کلیه سطوح صاف (سطوح سیمانی، گچی و …) می باشد.سیستم های ساخت و ساز خشک (درای وال)، ساختارهای سبک و مقاوم در برابر زلزله ای هستند که از ترکیب پنل های گچی (و یا پنل های سیمانی) که در اصطلاح عامیانه به آن ها کناف گفته می شود.

کاربرد و ویژگی های دیوارپوش فایبرگلاس

از دیوارپوش فایبرگلاس پلی مش می توان در ساختمان هایی با کاربری گوناگون (مسکونی، اداری، تجاری، آموزشی، درمانی، عمومی وغیره) استفاده کرد. دیوارپوش های فایبرگلاس پلی مش غیرقابل اشتعال بوده که برخی از مشخصات بارز آن را در زیر معرفی شده است:

  • دوستدار محیط زیست: دیوارپوش فایبرگلاس دوستدار محیط زیست است و از کوارتز طبیعی، جوش شیرین (SODA) ، دولومیت (DOLOMITE) ساخته شده است، لازم به ذکر است در ساخت این محصول از پی وی سی و مواد سمی و فلزات سنگین ساخته شده از بنزین و تولوئن استفاده نگردیده است .
  • بهترین پوشش برای دیوارهای سازه خشک (DRY WALL ): این محصول پوششی مناسب و یکپارچه در سطح دیوار (محل درزها و ترک ها) ایجاد نموده و ناهماهنگی و پستی و بلندی های احتمالی دیوار را به بهترین نحو پوشش می دهد، برای رنگ آمیزی های بعدی هم نیازبه زیرسازی ندارد.
  • مقاومت کششی بالا و تقویت دیوارها: به دلیل ساختار مقاوم و محکمی که دارد بهترین گزینه برای تقویت سطح دیوار می باشد، از ضربه خوردن به دیوار جلوگیری می کند و ضربه را دفع می کند.
  • غیرقابل اشتعال: عایق مناسب برای جلوگیری از شعله ور شدن و انتقال حریق دارد، دیوارپوش فایبرگلاس بافته شده از فایبرگلاس دارای کلاس A در استاندارد عایق آتش است.
  • قابل شستشو بودن: این دیوارپوش مقاوم در برابر اسید و قلیا بوده است، به سادگی شسته شده و شکل ظاهری و بافت پارچه تغییر نمی کند.
  • آکوستیک بودن: بدلیل بافت های موجود در ساخت این محصول، قابل استفاده در سیستم های جذب صدا می باشد.
  • ضد قارچ، کپک و بید زدگی و ضد رطوبت: دیوارپوش فایبرگلاس با جریان هوای قوی در ساختار خود پس از نصب، بدون تغییر رنگ، بید زدگی و کپک زدگی و عدم امکان تخم گذاری حشرات در بافت آن پایدار می ماند، پس مناسب ترین گزینه برای فضاهای مرطوب می باشد.
  • سازگاری با انواع رنگ ها و قابلیت رنگ آمیزی بسیار زیاد: این دیوارپوش به دلیل بافت خاص خود بارها قابل رنگ آمیزی است و در دفعات بعدی رنگ آمیزی نیز رنگ را به خوبی به خود جذب می کند، همچنین با انواع رنگ های آکریلیک، روغنی و رنگ پلاستیک سازگاری داشته اما به دلیل خاصیت غیرقابل اشتعال بودن آن توصیه می شود برای آن از رنگ های پایه آب استفاده گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *