مقالات

بررسی انتخاب رنگ کاغذ دیواری

پارامترهای انتخاب رنگ کاغذ دیواری :

وقتی صحبت از انتخاب  رنگ  کاغ دیواری به میان می آید 3 پارامتر را باید مورد بررسی قرار داد: اول: فام رنگی (Hue) دوم: غلظت رنگ (Saturation) سوم: میزان روشنایی و تیرگی رنگ (Brightness)

1- فام رنگی (Hue): ذات یک رنگ را مشخص میکند. قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، بنفش و…. هنگامی صحبت از رنگ به میان می آید در وهله اول منظور فام رنگی است. وقتی میگوییم آن اجر قرمز است منظور از قرمز فام رنگی است.

2- ویژگی غلظت رنگ (Saturation): در بالاترین حد خودش رنگ را به صورت خالص نشان میدهد وقتی رنگ آبی غلظت 100 درصد دارد یعنی آبی خالص خالص. هرچه غلظت کمتر شود مثل این میماند که به رنگمان، جوهر سفید را اضافه کنیم. غلظت 50 درصد یعنی 50 درصد جوهر سفید و 50 درصد فام رنگی که میتواند هر رنگی باشد. بنابراین رنگ قرمز با غلظت 50 درصد “صورتی” میشود. و هر فام رنگی با غلظت صفر درصد سفید خالص است برای همین سفید را رنگ محسوب نمیکنند ما در اینجا از واژه جوهر استفاده میکنیم.

 

 

کاغذدیواری اداری

کاغذدیواری اداری

باید دقت کرد وقتی صحبت از یک رنگ میشود منظور فام رنگی است و تمام زیر مجموعه های یک فام رنگی که شامل غلظت های متفاوت و روشنایی های متفاوت هستند همگی ویژگی های همان فام اصلی را دارند. به تصویر بالا نگاه کنیم یک طیف را میبینیم که در وسط ان فام رنگی نارنجی و هرچه به سمت چپ حرکت کنیم غلظت آن کمتر و هرچه به سمت راست حرکت کنیم روشنایی آن کمتر میشود. این طیف تونالیته های مختلف رنگ نارنجی محسوب میشوند.

 

معمولا رنگهای با غلظت های کم برای جداره ها و سطح های وسیع بیشتر بکار میروند و رنگ های با روشنایی های کم در دتایل ها وجزییات کوچک مثل چهارچوب درب یا قاب عکسها، کوسنهای مبلمان و… (البته دنیای رنگ انقدر وسیع و گسترده و پر از خلاقیت است که هرگز نمیتوان یک امر ثابت را در ترکیب های رنگی بکار برد برای همین از واژه معمولا در ابتدای پاراگراف استفاده کرده ایم و در تصاویر خواهید دید که همیشه هم اینگونه نیست)

انتخاب رنگ کاغذ دیواری

انتخاب رنگ کاغذ دیواری

قبلا گفتیم که رنگ قرمز با کرم همنشینی مناسبی دارد. معمولا اگر قرمز مورد استفاده قرار بگیرد تونالیته کرم نیز به نوعی استفاده میشود. الان خیلی راحت میتوانید حدس بزنید که رنگ صورتی نیز با نارنجی هارمونی دارد. زیرا کرم متعلق به همان فام رنگی نارنجی و صورتی نیز متعلق به همان فام رنگی قرمز است پس هرچه در مورد قرمز و کرم گفته شد در مورد صورتی و نارنجی نیز میتوان گفت.

کاغذ دیواری مشهد

کاغذ دیواری مشهد

ترکیب رنگی با استفاده از “board color” راحت تر و صحیح تر ایجاد میشود برای ساخت color board باید چرخه و هارمونی های رنگی را به خوبی شناخت. نور ساختمانريا، ارتفاع، فرم ساختمان و کاربری فضا و… را در نظر گرفت. ترکیب رنگ کاری زمان بر و تخصصی خواهد بود که معمولا عیار طراحان را میتوان از این شاخصه بخوبی درک کرد.

فرمول معرفی کردن و کپی کردن در ترکیب رنگی کار صحیحی نیست زیرا هر فضا پارامتر خاص خود را دارد که میتواند رنگ را دچار تغییر کند. همچنین خود رنگ ها نیز پارامترهای مختلفی دارند که حتما باید به چرخه رنگ مسلط بود تا بتوان ترکیبی استاندارد ایجاد کرد. اما با این حال ما قصد داریم در این کانال به شما پیشنهاد رنگی دهیم و باز تاکید کنیم که کار ترکیب رنگی اصولی و استاندارد کاری زمان بر و تخصصی است.

کاغذدیواری اداری

کاغذدیواری اداری

رنگ قرمز با رنگ کرم همنشینی مناسبی دارد. اگر به تصاویر قرمز در بالا نگاه کنیم در ترکیبهای قرمز رنگ کرم نیز به نحوی مورد استفاده قرار گرفته است؛ حتی اگر این استفاده به میزان اندک در آبجکهای کوچک فضا در نظر گرفته شده باشد. اگر بخواهیم فرمول بدهیم طیف قرمز با تونالیته های کرم تا استخوانی در اکثر مواقع بکار میرود

 

کاغذدیواری اداری

کاغذدیواری اداری

حتی اگر میزان کرم بسیار کم باشد. این ترکیب را میتوان خیلی ساده و بدون استفاده از رنگهای زیاد با قهوه ای تیره (که بیشتر در کف به صورت پارکت بکار رود) و یا ابجکتهای ریز ترکیب کرد و یا میتوان در کنار قرمز و کرم از تونالیته های آبی و سبز نیز استفاده کرد. میتوان یکی (آبی یا سبز) را در ابجکت بزرگ و دیگری را در ابجکت های بسیار کوچک و دتایل های ریز (قاب عکس، دکوری های کوچک، کتاب و…) بکار برد. توجه داشته باشیم وقتی از گل و گیاه در دیزاین داخلی استفاده میکنیم به رنگ آنها توجه کنیم و رنگ سبز گیاهان را در ترکیب رنگی در نظر بگیریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 17 =